Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Regał Paletowy - Rodzaje, Zastosowanie zdjęcie nr 1

Regał paletowy – rodzaje, zastosowanie

16 października 2022

Regały paletowe są najprostszymi i najtańszymi konstrukcjami do przechowywania towarów w magazynach. Wyróżniają się uniwersalnością i pozwalają na składowanie zarówno spaletyzowanych, jak i niespaletyzowanych towarów. Jakie są rodzaje regałów paletowych i gdzie się je wykorzystuje?

Regały paletowe — rodzaje

Na rynku dostępne jest wiele typów regałów przeznaczonych do składowania palet. Poniżej prezentujemy najczęściej wybierane rodzaje regałów paletowych.

Regał paletowy rzędowy

Jest to najprostsza konstrukcja, na jaką możesz zdecydować się w całym zestawieniu. Regał rzędowy umożliwia składowanie towarów spaletyzowanych, jak i niespaletyzowanych. Konstrukcje tworzą rzędy, na których umieszczane są towary. Mogą piąć się wysoko w górę.

Regały paletowe z opcją zmiennej konfiguracji

Palety z ładunkiem są składowane na poziomych belkach, które są przymocowane do pionowych słupów. Konstrukcja regału jest przytwierdzona kotwami do posadzki, aby zwiększyć jej stabilność. Regały stałe w tym kształcie umożliwiają zmianę wymiarów poszczególnych gniazd, w zależności od potrzeb. Jest możliwość przewieszania belek, a więc zwiększania wysokości gniazd lub zastosowania ich innej długości. W takim układzie może powstać magazyn z wąskimi lub szerokimi alejkami.

Regały paletowe wjezdne i przejezdne

Magazyn powstaje z zastosowaniem korytarzy pełniących jednocześnie funkcję miejsc do składowania. Wózki widłowe muszą wjechać w głąb regałów.

W przypadku regałów wjezdnych dostęp do towarów jest z jednej strony, a zastosowanym systemem zarządzania jest LIFO (ostatnie weszło, pierwsze wyszło).

Regały przejezdne umożliwiają natomiast dostęp do palet z obu stron w modelu zarządzania FIFO (pierwsze weszło, pierwsze wyszło).

Regały paletowe przepływowe

Inna ich nazwa to regały grawitacyjne. Załadunek palet na regałach przepływowych odbywa się w strefie załadunkowej, a następnie są one transportowane na specjalnych rolkach, przy wykorzystaniu sił grawitacji do wskazanego miejsca odbioru. Te konstrukcje świetnie sprawdzają się w niewielkich przestrzeniach magazynowych, gdzie potrzeba wygospodarować sporo miejsc do przechowywania.

Regały paletowe przesuwne

Są to dynamiczne regały paletowe rzędowe umieszczone na specjalnych szynach wtopionych w posadzkę magazynu. Dotarcie do wskazanej jednostki paletowej jest możliwe poprzez przesunięcie całego bloku regałowego. Regały przesuwne sprawdzają się świetnie w magazynach z małą ilością towarów, ale bardzo zróżnicowanych.

Regały paletowe push-back

Każdy kanał składowania jest wyposażony w system wózków, które poruszają się w głąb korytarzy po specjalnych szynach. Załadunek i rozładunek odbywa się w tym samym miejscu. Przy rozładunku pierwsza paleta jest usuwana, a kolejne przy wykorzystaniu sił grawitacji przesuwają się w kierunku początku kanału. Obowiązuje tu model zarządzania LIFO.

Regały push-back bardzo dobrze radzą sobie w magazynach o średniej rotacji towarów. Wykorzystuje się je przede wszystkim w magazynach produkcyjnych.

Regały paletowe stałe czy dynamiczne?

Aby stwierdzić, który typ regałów najlepiej sprawdzi się w Twoim magazynie, musisz przede wszystkim znać swoje potrzeby, jak i specyfikę składowanego asortymentu. Znaczenie ma także konieczna rotacja towarów, koszty, jakie możesz ponieść w ramach takiej inwestycji, a także wielkość dostępnej powierzchni magazynowej.

Zastosowanie regałów paletowych

Regał magazynowy paletowy możesz wykorzystać w wielu typach magazynów.

Inwestując w regały paletowe, używane, czy też nowe, optymalnie wykorzystasz dostępną przestrzeń użytkową. Zyskujesz niezbędne miejsce do bezpiecznego składowania towarów na paletach lub w kartonach. Wpływa to na wydajność całego magazynu.

Regały paletowe umożliwiają bezpieczne składowanie towarów o zróżnicowanej wadze oraz wielkości. Najczęściej kupowane są oczywiście regały paletowe rzędowe ze względu na ich uniwersalność, niskie koszty inwestycji i mało skomplikowaną budowę.

W przypadku innych rodzajów regałów paletowych warto dokonać ekonomicznych kalkulacji, aby dopasować rozwiązanie do realnych potrzeb magazynu.

Regały paletowe – podsumowanie

Jeżeli szukasz wysokiej jakości wyposażenia do swojego magazynu, regał paletowy dostępny w wielu odmianach w ofercie amRACK jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Konstrukcje można modyfikować w zależności od własnych potrzeb, a składowanie towarów może odbywać się na dogodnych warunkach. Regał magazynowy paletowy można także wzbogacić o bogate wyposażenie dodatkowe, zbudować wąskie oraz szerokie korytarze. W naszym asortymencie znajdziesz zarówno regały stałe, jak i dynamiczne.

Każdy regał paletowy możesz dopasować do indywidualnych potrzeb, ze względu na różnorodność parametrów technicznych, wymiarów oraz nośności. Konstrukcja może zostać przygotowane na Twoje specjalne zamówienie.

Pozdrawiamy

amRACK