Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Regał Mobilny - Czy Warto Zastosować Go W Magazynie? zdjęcie nr 1

Regał mobilny – czy warto zastosować go w magazynie?

29 sierpnia 2023

Szukasz systemu magazynowego, który jest w stanie wykorzystać nawet w 95% dostępną przestrzeń użytkową, zapewniając jednocześnie bezproblemowy dostęp do składowanych towarów? Idealną propozycją są mobilne regały magazynowe, inaczej nazywane przesuwnymi lub przejezdnymi.

Regały mobilny – cechy charakterystyczne

Regał mobilny jest wyposażony w napęd elektryczny. Baza pod regałem składa się z silnika elektrycznego i przekładni zębatych, co gwarantuje poruszanie się szyn po podłodze. Regały wprawiane są w ruch po naciśnięciu przycisku znajdującego się na szafie sterownika lub na pilocie. Zarządzanie może odbywać się również poprzez system zdalnego zarządzania WMS.

Mobilne regały ustawione są jeden przy drugim, dopóki nie ma konieczności pozyskania konkretnej palety. Wybór ścieżki powoduje ich rozsunięcie, dzięki czemu występuje przejście pomiędzy dwoma blokami regałów. Uzyskiwana jest jedna ścieżka dostępu do wszystkich systemów regałowych.

Regały ruchome – zastosowanie

Najczęściej ruchome regały paletowe znajdują zastosowanie w chłodniach oraz mroźniach, co zmniejsza koszty chłodzenia i pozwala na szybszą realizację zamówień, bez negatywnych konsekwencji dla pracowników. Sprawdzają się także znakomicie w magazynach opakowań.

Praktyka rynkowa pokazuje, że zanim w magazynie zostaną zastosowane regały kompaktowe w wersji mobilnej, należy przeprowadzić stosowną analizę potrzeb. Pozwala to wybrać system najodpowiedniejszych do obsługi konkretnych towarów. Oczywiście nie we wszystkich branżach mobilne regały znajdą zastosowanie. Wdrożyć je może jednak:

  • w niewielkich obiektach, w celu uwolnienia przestrzeni,
  • przy małej rotacji towarów, ale dużym ich zróżnicowaniu,
  • gdy zachodzi potrzeba dostępu do każdej palety,
  • w celu zaoszczędzenia powierzchni zabudowy magazynowej na początkowym etapie rozwoju firmy,
  • gdy występują wysokie koszty najmu obiektu, w celu cięcia kosztów składowania,
  • przy obsłudze bardzo dużej ilości asortymentu, ale małej rotacji.

Systemy mobilne są również dobrym wyborem do dużych magazynów oraz hurtowni. Umożliwiają skuteczniejsze zarządzanie dużą ilością towarów.

Zalety regałów mobilnych

Regały mobilne są coraz chętniej wybieranymi systemami magazynowymi, z uwagi na wiele korzyści, jakie wprowadzają do obiektu.

Maksymalne wykorzystanie powierzchni

Wymiary regałów mobilnych można dostosować do wielkości magazynu, z zachowaniem ustawowych ograniczeń. Zdecydowanie łatwiej jest efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Ponadto, automatyczne przesuwanie konstrukcji pozwala na bezproblemowy dostęp do składowanego asortymentu.

Optymalizacja kosztów

Maksymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej pozwala zwiększyć ilość miejsca na towary. Koszty przechowywania pojedynczych ładunków są automatycznie niższe niż w przypadku zastosowania standardowych regałów.

Bezpieczne składowanie

Każdy regał mobilny jest wyposażony w blokady i systemy stabilizujące, co gwarantuje bezpieczne przechowywanie towarów. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek usterki, cały system zatrzymuje się, co zapobiega powstaniu dodatkowych uszkodzeń czy wystąpienia zagrożenia dla pracowników.

Wady regałów mobilnych

Regały ruchome, jak każda konstrukcja stosowana w magazynie, może mieć również wady, które nie pozwalają na uniwersalne zastosowanie we wszystkich obiektach:

  • wydłużony czas dostępu do towarów w momencie rozsuwania regałów,
  • w tym samym czasie nie można pobrać palet z kilku ścieżek,
  • bazy mobilne nie mogą być umieszczane na dowolnej wysokości, występują w tym zakresie ustawowe ograniczenia.

Mobilne regały magazynowe – podsumowanie

Zastosowanie przesuwnych regałów magazynowych przynosi bardzo dużo korzyści dla funkcjonowania magazynu. System sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych obiektach, w których występuje duża ilość towarów, ale mała ich rotacja. Ponadto, mobilne regały umożliwiają maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni użytkowej, co zachęca wielu przedsiębiorców do podjęcia decyzji o tej inwestycji.

Pozdrawiamy

amRACK