Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Jak Wygląda Proces Montażu I Demontażu Regałów Magazynowych? zdjęcie nr 1

Jak wygląda proces montażu i demontażu regałów magazynowych?

17 czerwca 2024

Montaż i demontaż regałów magazynowych to zadanie dla specjalistów z dużym doświadczeniem i wiedzą. Nie należy na tym oszczędzać, ponieważ dbasz w ten sposób o bezpieczeństwo swoich pracowników i składowanych towarów. Jak powinien wyglądać profesjonalny montaż i demontaż wyposażenia w magazynie?

Montaż regałów magazynowych krok po kroku

Pierwszym etapem montażu jest solidne przymocowanie podstawy do posadzki za pomocą śrub. Cała konstrukcja jest stabilna i nie ma takiej możliwości, aby samoczynnie się przechyliła.

W następnym kroku należy zamocować stalowe słupy. Należy zwrócić uwagę czy śruby łączące słupy są mocno przykręcone. Nie może wystąpić nawet najmniejsze poluzowanie. W ostatnim etapie przymocować należy półki.

Montaż regałów przebiega perfekcyjnie, jeżeli każdy etap kończy się kontrolą poszczególnych elementów pod względem ich nieprawidłowego odchylenia od pionu. Jeżeli ono wystąpi, towar będzie zsuwał się z półek i stanowił zagrożenie dla personelu. Ważne jest, aby konstrukcje zabezpieczyć przed uszkodzeniami, a w tym celu zamontować należy odbojnice, siatki zabezpieczające, ograniczniki dla palet.

Każdy regał znajdujący się w magazynie musi być dostosowany do wagi, rodzaju i rozmiarów składowanych na nim ładunków.

Jak wygląda profesjonalne składanie regałów magazynowych?

Zanim w magazynie zjawi się ekipa monterów, właściciel obiektu powinien zadbać o przygotowanie miejsca, w którym regały magazynowane zostaną zamontowane. Technicy potrzebują również dostępu do prądu, a także kontenerów, do których można będzie składować odpady. Ważne jest zadbanie o brak pracowników na terenie obiektu, gdy przeprowadzany ma być montaż. Warto na ten czas nieco przeorganizować pracę magazynu, w celu zapewnienia dostatecznej ilości miejsca oraz bezpieczeństwa dla pracowników.

Montaż regałów paletowych, jak i każdego innego rodzaju musi być poprzedzony dokładnymi pomiarami. Zmierzyć należy odchylenie posadzki od poziomu, a także zweryfikować jej nośność. Po zamontowaniu sprawdzić należy wytrzymałość półek na obciążenia. Parametry znajdują się na tabliczkach znamionowych każdego produktu.

Monter regałów magazynowych, który zajmuje się również demontażem, posiada specjalne uprawnienia do korzystania ze specjalistycznych sprzętów, jakimi są wózki widłowe, podnośniki, samojezdne platformy.

Ile kosztuje montaż regałów magazynowych?

Firmy, które oferują montaż regałów metalowych, na swoich stronach podają widełki cenowe świadczonych usług. Jest to spowodowane tym, że każdy montaż jest inny, wymaga indywidualnego podejścia, a cena jest uzależniona od rozmiaru konstrukcji, jej rodzaju, stopnia skomplikowania oraz wielu innych czynników. Kontaktując się ze specjalistyczną firmą, warto podać jak najwięcej szczegółów, w celu uzyskania kompleksowej wyceny.

Bezpieczny montaż i demontaż regałów magazynowych

W celu zatroszczenia się o prawidłowy i bezpieczny montaż regałów wysokiego składowania należy skorzystać z usług specjalistycznej firmy, a także zapoznać się z dokumentacją techniczną produktu wystawioną przez producenta. Znajdują się tam informacje o dopuszczalnym obciążeniu, zaświadczenia o wynikach badań, a także instrukcje dotyczące montażu i demontażu regałów.

Zgodnie z przepisami należy dopilnować, aby masa składowanych towarów nie była wyższa niż dopuszczalne obciążenie półek. Gdy zostanie przeprowadzony montaż regałów sklepowych lub innych konstrukcji znajdujących się w magazynie, w widocznym miejscu trzeba umieścić informacje o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu.

Samodzielny czy ekspercki montaż i demontaż regałów?

Przepisy nie określają obowiązku skorzystania z usług specjalistycznej firmy zajmującej się montażem i demontażem regałów magazynowych. Właściciel może zlecić to zadanie pracownikom magazynu, ale na własne ryzyko. Warto wspomnieć, że te zadania wiążą się z bardzo dużą odpowiedzialnością. Zbyt słabe przymocowanie i niezadbanie o odpowiednie wypoziomowanie mogą skutkować zagrożeniem dla pracowników, a także uszkodzeniem towarów.

Pozdrawiamy

amRACK