Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Półki Magazynowe - Rodzaje I Zastosowanie zdjęcie nr 1

Półki magazynowe – rodzaje i zastosowanie

12 maja 2021

Regały wyposażone w odpowiedniej jakości półki magazynowe gwarantują łatwy dostęp do towarów i ich bezpieczne składowanie. Półki do regałów magazynowych pozwalają przechowywać zarówno towary ostre, ciężkie, jak i niespaletyzowane. Można dostosować je do indywidualnych potrzeb magazynu, jak i do rodzaju towaru, jaki chcesz składować. Dopasowując wypełnienia poziome w regałach paletowych lub półkowych do ciężaru różnych składowanych jednostek, tworzysz funkcjonalny, spełniający różne oczekiwania magazyn. Przedstawiamy różne rodzaje półek magazynowych oraz ich zastosowanie.

Typy półek magazynowych

Półki magazynowe można wykorzystać zarówno do składowania opakowań jednostkowych, zbiorczych, jak i różnej wielkości pojemników. Regały półkowe wyposażone w półki konkretnego typu sprawiają, że magazyn staje się funkcjonalnym miejscem do przechowywania zróżnicowanego asortymentu towarów.

Zastosowane konkretnego typu półki magazynowej ma wpływ na nośność samego regału. Liczy się również grubość materiału, z którego wykonana jest półka, a także sposób podparcia, jaki został wykorzystany w konstrukcji systemu regałowego.

Półki magazynowe z płyty wiórowej

Regały paletowe możesz w tani i prosty sposób wyposażyć w półki regałowe z płyt wiórowych. Zazwyczaj dostępne są w wersji surowej lub laminowanej. Wypełnienie poziome tego typu pozwala na łatwe utrzymanie czystości.

Półki magazynowe z płyty stanowią uniwersalne rozwiązanie, które można układać bezpośrednio na trawersach schodkowych i takich o profilu zamkniętym. Minusem jest ich stosunkowa łatwopalność i podatność na wodę.

Półki z płyt wiórowych najczęściej sprawdzają się w archiwach, warsztatach, garażach, ale także w klasycznych magazynach. Jest możliwość przechowywania na nich m.in. dokumentacji, opakowań z aktami, jak i luźnych towarów.

Półki magazynowe siatkowe

Wprowadzając półki siatkowe do magazynu, zyskujesz doskonałe zabezpieczenie przeciwpożarowe. Nie są łatwopalne, ażurowe wypełnienia przepuści wodę pomiędzy poziomami, co umożliwi skuteczne gaszenie. Co ważne, nie tracą one właściwości po zmoczeniu, nie zasłaniają światła oraz pozwalają na dostarczenie go na wyższe poziomy, co ułatwia wyszukiwanie konkretnych opakowań.

Półki magazynowe siatkowe są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, ponieważ nie gromadzi się na nich kurz, a ich maksymalne obciążenie może wynosić nawet do 1000 kg/m2. Półka siatkowa umożliwia przechowywanie towarów spaletyzowanych, jak i niespaletyzowanych. Stanowi fantastyczną alternatywę dla klasycznych półek magazynowych.

Półki magazynowe z metalowym wypełnieniem

Wytrzymałość i sztywność to cechy, za które doceniane są półki magazynowe z metalowym wypełnieniem. Wykonywane z blachy ocynkowanej półki magazynowe do regałów są w stanie przenosić bardzo duże obciążenia. Są wzmacniane podłużnymi belkami, co przekłada się na mniejszą podatność na odkształcenia. Co ważne, nie ulegają uszkodzeniom w kontakcie z ostrymi przedmiotami. Regał półkowy z metolowym wypełnieniem jest  tym samym niezwykle funkcjonalny. Sprawdzi się w warsztacie samochodowym, garażu, a także w magazynie składującym części motoryzacyjne.

Półki magazynowe, a przepisy i zasady BHP

Dobrze dobrane do potrzeb półki do regałów magazynowych umożliwiają bezpieczne, bezproblemowe składowanie każdego typu towaru. Nie mniej, zanim podejmiesz decyzję o zainwestowaniu w konkretne półki magazynowe, zapoznaj się z aktualnymi zasadami BHP i PPOŻ. W przepisach ogólnych znajdują się wytyczne, których musi przestrzegać, właściciel magazynu.

Zasady składowania materiałów w magazynach określa Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.). Każdy magazyn musi być wyposażony w instrukcje określające sposób przechowywania, pakowania, załadunku i transportu materiałów niebezpiecznych, pracownicy muszą być przeszkolenie w tym zakresie.

Dużym problemem w magazynach jest brak wiedzy pracowników na temat maksymalnych obciążeń, jakie mogą wytrzymać regały półkowe. Niestety, ale prowadzi to zarówno do uszkodzenia regału, jak i samego materiału, co wiąże się z ogromnymi kosztami. Informacje o dopuszczalnych obciążeniach muszą być umieszczone na dobrze widocznych, czytelnych tablicach zaraz obok regałów.

Ogólnie przyjętą zasadą jest również to, że przedmioty podatne na stłuczenie, substancje niebezpieczne oraz delikatne należy przechowywać na niższych półkach. Dzięki temu jest mniejsze ryzyko, że ulegną uszkodzeniu zarówno w trakcie załadunku, jak i pobierania z regałów.

Co istotne, dla każdej grupy towarów są inne wytyczne BHP:

  • Opony – nie należy układać ich na niezabezpieczonym betonie, ponieważ może wtedy dojść do ich uszkodzenia. Standardowo przechowuje się je na specjalnych stelażach w folii zabezpieczającej, pojedynczo lub w stosie.
  • Drewno – musi mieć zapewnioną odpowiednią wentylację, a jest ją w stanie zagwarantować półka siatkowa na regał. Dzięki temu nie dochodzi do rozwoju pleśni oraz grzybów w materiale.
  • Beczki – konieczne jest ich układanie na specjalnych klinach, warstwowo, aby nie stoczyły się z regału.
  • Materiały drobne i sypkie – idealne są do tego pojemniki oraz szuflady, ponieważ świetnie organizują przestrzeń. Materiały sypkie najczęściej przechowywane są w skrzyniach ładunkowych.

Pozdrawiamy

amRACK