Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Półki Magazynowe - Definicja, Budowa, Zastosowanie zdjęcie nr 1

Półki magazynowe – definicja, budowa, zastosowanie

23 czerwca 2024

Stanowią podstawowe wyposażenie magazynu i umożliwiają bezpieczne składowanie towarów – regały magazynowe są projektowane w celu spełnienia wszystkich oczekiwań przedsiębiorcy, pomagają maksymalnie wykorzystać przestrzeń w obiekcie. Warto wiedzieć o nich jak najwięcej.

Półki magazynowe – definicja

Regał magazynowy, potocznie nazywany również półką magazynową, to wielopoziomowa konstrukcja umożliwiająca bezpieczne składowanie towarów zgromadzonych m.in. na różnego rodzaju paletach.

W zależności od konstrukcji wyróżnić można regały:

  • stałe – urządzenia, które nie zmieniają swojej pozycji w procesie składowania ładunków,
  • dynamiczne – urządzenia są wyposażone w podpory nośne przesuwające się po podłożu lub torowisku,
  • automatyczne – mają nieruchomą konstrukcję nośną, ale gniazda ładunkowe przemieszczają się wewnątrz.

Jak są zbudowane półki do magazynu?

Konstrukcje magazynowe produkowane są z taśmy stalowej o szerokości i grubości dostosowanych do obsługi różnych typów jednostek ładunkowych takich, jak europalety, skrzyniopalety, nietypowe opakowania, beczki i wiele innych.

Konstrukcja jest pokrywana lakierem proszkowym, który zwielokrotnia trwałość powłoki i wydłuża żywotność całego systemu. Poszczególne elementy można pomalować na dowolny kolor, w celu ułatwienia obsługi i zwiększenia bezpieczeństwa w magazynie.

Podstawowymi elementami, z których powstają regały magazynowe, są:

  • ramy regału – składają się z poprzeczek i słupów połączonych śrubami,
  • belki – przenoszą duże obciążenia, to właśnie na nich składowanie są ładunki,
  • stopy – rozkładają obciążenie na większą powierzchnię, a ponadto można dzięki nim przytwierdzić konstrukcję do podłoża.

Jeżeli chodzi o regały półkowe, dedykowane są do nich dodatkowo półki na regały magazynowe. Najczęściej wykorzystywane są:

  • półki z płyty wiórowej,
  • półki siatkowe,
  • półki z krat pomostowych.

Jakie funkcje spełniają półki przemysłowe?

Regały w magazynie pełnią bardzo ważną rolę, ponieważ umożliwiają bezpieczne składowanie towarów, będących podstawą działalności obiektu. Obsługują zarówno standardowe, jak i niestandardowe ładunki o różnym ciężarze, nawet o ponadprzeciętnych gabarytach. Wypełniają przestrzeń magazynową, w celu uporządkowanego, szybkiego i bezproblemowego układania jednostek ładunkowych. Towary można przechowywać bezpośrednio na półkach, jak i innych elementach konstrukcyjnych m.in. belkach. Do dyspozycji są różnorodne akcesoria i urządzenia pomocnicze m.in. palety, skrzyniopalety, pojemniki.

Większość obiektów magazynowych nie jest w stanie funkcjonować bez regałów. Z tego powodu na początku działalności przedsiębiorca musi podjąć decyzję, czy zdecydować się na zakup regałów nowych, czy używanych. Najczęściej jest to uzależnione od posiadanego budżetu.

Pozdrawiamy

amRACK