Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Pojemność Magazynu - Wzór I Instrukcja Obliczeń zdjęcie nr 1

Pojemność magazynu – wzór i instrukcja obliczeń

27 stycznia 2024

W magazynie każdy centymetr przestrzeni ma znaczenie. Warto znać pojemność obiektu, a także sposoby na tej przestrzeni maksymalne i efektywne wykorzystanie. Jest to bardzo ważne, w celu bezpiecznego składowania asortymentu. Jednocześnie należy dążyć do tego, aby w magazynie było jak najmniej niewykorzystanych przestrzeni, a z drugiej strony nie można dopuszczać do zbyt intensywnego jego wypełniania. Płynny przebieg procesów logistycznych jest możliwy jedynie w optymalnie zarządzanych magazynach.

Co to jest pojemność składowa magazynu?

Każdy obiekt, w którym mają być składowane towary, musi mieć wydzieloną konkretną przestrzeń do realizacji operacji logistycznych z tym związanych. Określa się to jako pojemność magazynu w m3. Aby dowiedzieć się, jak obliczyć przepustowość magazynu, należy wziąć pod uwagę ilość miejsc paletowych na regałach, ale także dostępną przestrzeń na antresolach i podestach roboczych.

Oczywiście należy pamiętać o tym, że nie można przeznaczyć całej powierzchni magazynu na składowanie towarów. Część obszaru należy wydzielić na drogi transportowe dla wózków widłowych, dzięki którym mogą one przedostać się pod regały magazynowe w celu rozładowania i załadowania towarów. Należy także wyznaczyć przejścia dla pracowników, którzy poruszają się pieszo, a także drogi ewakuacyjne.

[Sprawdź też naszą ofertę, w tym regał paletowy]

Najczęściej powierzchnia użytkowa magazynu bezpośrednio pod składowanie towarów dotyczy jedynie 50-60%. Oczywiście dostępne są technologie, dzięki którym wartości te można znacznie powiększyć. Przede wszystkim chodzi tu o automatyczne systemy składowania eliminujące konieczność stosowania korytarzy roboczych.

Jak obliczyć pojemność magazynu?

Zastanawiasz się, jak obliczyć pojemność magazynu? Przede wszystkim musisz zebrać na temat obiektu kilka istotnych informacji:

  • całkowita powierzchnia magazynu w m2,
  • powierzchnia magazynu, która nie będzie przeznaczona do składowania produktów – wydzielić należy obszar, w którym znajdują się biura,
  • maksymalna wysokość składowania – wartość ta określa maksymalną wysokość, na której mogą znajdować się systemy magazynowe. Nie jest to tożsame z wysokością samego obiektu. Należy wziąć pod uwagę powierzchnię przeznaczoną na instalacje oświetleniowe, systemy wentylacyjne, systemy przeciwpożarowe, które umieszczane są pod sufitem.

Mając do dyspozycji powyższe dane, można obliczyć pojemność magazynu. Wzór prezentuje się następująco:

Pojemność magazynu = (powierzchnia magazynu — powierzchnia magazynu nieprzeznaczona do składowania towarów) x maksymalna wysokość składowania.

Przykład:

Pojemność magazynu = (50 000 m2 – 10 000 m2) x 10 m
Pojemność magazynu = 40 000 m2 x 10 m
Pojemność magazynu = 400 000 m3

Jakie czynniki sprawiają, że pojemność składowa magazynu jest wykorzystywana efektywnie?

Wiesz już, jaki jest wzór na przepustowość magazynu. Warto zastanowić się przy okazji, co ma wpływ na ostateczną pojemność w magazynie. Oto czynniki, które warto wziąć pod uwagę, gdy chcesz przeprowadzić optymalizację pojemności magazynowej:

  • sprawdź, jakie zostały wykorzystywane regały lub systemy składowania,
  • jakie ładunki są do obsługi: płyny, produkty luzem, towary o nieregularnych kształtach, inne,
  • liczba referencji,
  • rodzaj stosowanych palet: europalety, palety drewniane, plastikowe, metalowe,
  • przepisy, jakie mają zastosowanie w konkretnym typie magazynu,
  • sposób kompletacji zamówień. W niektórych obiektach niezbędne jest wydzielenie znacznie większej przestrzeni niż standardowo do kompletowania towarów zamawianych przez klientów,
  • wykorzystanie wysokości magazynu poprzez montaż podestów.

Kluczowe wskaźniki ekonomiczne pracy magazynu, czyli dlaczego warto znać pojemność magazynu

Identyfikacja obszaru, który podlega zarządzaniu, jest kluczowa dla prowadzenia profesjonalnego biznesu. Można osiągnąć najlepsze rezultaty. Każdy magazyn wymaga dogłębnej analizy, warto posiłkować się wsparciem ekspertów w tej branży. Podpowiedzą, jaka pojemność składowa magazynu będzie optymalna dla prowadzonej działalności. Ważne jest, aby efektywnie wykorzystać przestrzeń magazynową, bez niepotrzebnych strat oraz zbytniego przeładowania obiektu. 

Pozdrawiamy

amRACK