Oznakowanie hali produkcyjnej — co należy wiedzieć?
Właściwe oznakowanie i organizacja hali produkcyjnej mają wpływ na bezpieczeństwo pracowników. Warto stosować się do zasad BHP i działać zgodnie z Kodeksem pracy. W obiekcie przemysłowym zastosować należy zarówno oznakowania pionowe, jak i poziome. Na jakie aspekty w szczególności trzeba zwrócić uwagę?
Dlaczego tak istotne jest oznakowanie hali produkcyjnej?
Ciągi komunikacyjne oraz drogi, którymi poruszają się w obiekcie piesi, muszą zostać oznakowane zgodnie z zasadami BHP oraz kodeksu ruchu drogowego. Poprawne oznakowanie przekłada się na bezpieczeństwo i higienę pracy. Ponadto:
- ryzyko wypadków zmniejsza się do minimum,
- praca pracowników jest maksymalnie usprawniona,
- przestrzeń wewnątrzzakładowa jest uporządkowana,
- wszystkie czynności wykonywane w obiekcie są zoptymalizowane pod względem czasu realizacji.
Oznakowanie hal magazynowych i produkcyjnych – przepisy
Tworząc oznakowania poziome hal produkcyjnych, przepisy jasno określają, jak należy postępować. Dotyczy to także oznakowań pionowych. Należy postępować zgodnie z przepisami BHP i innymi regulacjami obowiązującymi w Polsce. Zasady, z którymi w szczególności należy się zapoznać to:
- Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
- DYREKTYWA RADY 92/58/EWG z dnia 24 czerwca 1992 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących znaków bezpieczeństwa i zdrowia w pracy.
Każdy właściciel obiektu przemysłowego ma obowiązek zaplanować profesjonalne oznakowanie hal, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Ma to na celu zagwarantowanie maksymalnego bezpieczeństwa pracownikom podczas realizacji obowiązków zawodowych.
Podstawą jest, aby wszystkie zastosowane oznakowania były widoczne z dużej odległości, a także wykazywały się odporną na uszkodzenia mechaniczne. Muszą mieć stosowną wielkość i kolorystykę.
[Sprawdź też naszą ofertę, w tym regały przejezdne]
Jakie oznakowanie poziome hal produkcyjnych należy wykonać?
Oznakowanie poziome hal warto wykonać przy użyciu innowacyjnych technologii oraz farb o bardzo dużej odporności na ścieranie, zabrudzenia i inne czynniki zewnętrzne. Dzięki temu będą wykazywały się wytrzymałością i trwałością, zapewnią bezpieczeństwo miejsca pracy i nie trzeba będzie szybko ich odmalowywać.
Najczęstsze oznakowanie poziome hal produkcyjnych to:
- oznakowanie dróg transportowych, ciągów komunikacyjnych i ewakuacyjnych,
- wyznaczenie dróg dla wózków widłowych i innych urządzeń transportu bliskiego,
- oznakowanie ścieżek komunikacji pieszych,
- oznakowania BHP,
- malowanie oznakowań na słupach,
- wytyczenie obszarów roboczych i stanowisk pracy,
- malowanie pól odkładczych.
Najpopularniejsze pionowe oznaczenia hal produkcyjnych
Znaki drogowe, wystandaryzowane przez Kodeks ruchu drogowego, można zastosować w obiekcie przemysłowym, do regulacji prędkości i zapanowania nad ruchem wewnątrz zakładu. Zastosować można:
- znaki ograniczające prędkość,
- znaki zakazu poruszania się w konkretnym kierunku,
- znaki zakazu ruchu pieszych.
Odrębną kategorię stanowią znaki BHP, które mogą informować o:
- miejscu składowania chemikaliów,
- konieczności stosowania ochrony głowy,
- urządzeniach elektrycznych znajdujących się na danym obszarze,
- konieczności zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa w danej strefie magazynowej.
Istotne jest, aby pionowe oznakowanie hal produkcyjnych zostało zamontowane w prawidłowy sposób. Znaki drogowe i BHP należy montować na konstrukcjach wspornych lub innych trwałych elementach infrastruktury obiektu. Znaki i tablice muszą być bardzo dobrze widoczne, niezależnie od panujących w hali warunków.
Oznakowanie hal przemysłowych zgodnie z przepisami
Oznakowanie hal przemysłowych przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami i regulacjami, gwarantuje bezpieczeństwo pracy wszystkim pracownikom. W razie jakiekolwiek awarii każdy dokładnie wie, gdzie znajdują się drogi ewakuacyjne.
Przeprowadzając poprawne malowanie linii na hali produkcyjnej, można wytyczyć ciągi komunikacyjne oraz zaznaczyć miejsca niebezpieczne. Jest większa szansa, że w obiekcie nie dojdzie do wypadku.
Pozdrawiamy