Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Osłony Regałów - Czym Są, Jaką Pełnią Rolę, Zalety, Rodzaje zdjęcie nr 1

Osłony regałów – czym są, jaką pełnią rolę, zalety, rodzaje

30 czerwca 2024

Osłony regałów magazynowych mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa obiektu. Dostępne są w wielu wariantach dopasowanych do różnych typów konstrukcji. Zapewniają niezawodną pracę magazynu, bez niepotrzebnych przestojów i awarii.

Do czego służą osłony regałów?

Osoby pozwalają zminimalizować uszkodzenia w magazynie. Chronią konstrukcje przed uderzeniem i zniszczeniem. W halach regały są narażone na uszkodzenia ze strony wózków widłowych przemieszczających się po ciągach komunikacyjnych z towarami. Chwila nieuwagi operatora wystarczy, aby zahaczyć o konstrukcję, która może w ten sposób zostać uszkodzona.

Na najbardziej narażonych na uszkodzenia elementach regałów magazynowych stosuje się specjalne osłony. Dzięki nim ograniczyć można przestoje w magazynie spowodowane naprawą usterek. Pojazdy mogą poruszać się po ciągach komunikacyjnych sprawnie.

Zastosowanie odbojnic regałowych w magazynie

Aby zapewnić bezpieczne środowisko pracy w magazynie, hurtowni czy hali produkcyjnej warto zastosować osłony regałów magazynowych. Oddzielają ciągi ruchu komunikacyjnego od stref roboczych, zabezpieczają wyposażenie obiektu, chronią stanowiska pracy i maszyny. Osłony pozwalają wytyczyć również strefy niebezpieczne w magazynie.

Odpowiednio zamontowane osłony magazynowe pozwalają skutecznie odseparować ruch komunikacyjny wózków widłowych od ruchu pieszych. Ograniczają ryzyko wjechania w rampy załadunkowe, a wszystkie meble są chronione przed zniszczeniem spowodowanym uderzeniem przez wózki widłowe.

Wykorzystując różnego typu zabezpieczenia w magazynie, można ochronić pracowników przed niebezpieczeństwami oraz zapobiec ewentualnym uszkodzeniom maszyn.

Najpopularniejsze zabezpieczenia regałów w magazynie

Bezpieczny sposób projektowania i rozmieszczenia systemów magazynowych kontrolują normy UNE-EN 15635, UNE-EN 58011 oraz UNE-EN 15512 wydawane przez instytucje europejskie. Znajdują się w nich również zalecane zabezpieczenia regałów magazynowych.

Osłony ram regałów magazynowych

Chronią dolne partie regałów magazynowych. Montuje się je na krańcowych ramach w miejscach, w których występuje największe prawdopodobieństwo uszkodzeń m.in. na skrzyżowaniach korytarzy, w przejściach oraz strefach wysyłki. Wykorzystać można pojedyncze, jak i podwójne osłony krańcowe.

Osłona słupa regału

Kotwi się je do posadzki zaraz obok słupów, w celu skutecznej ochrony przedniej części. W standardzie mają 40 cm wysokości, ponieważ większość zdarzeń ma miejsce na poziomie posadzki.

Osłony można wykonać z metalu lub tworzywa sztucznego. Pierwszy wariant produkuje się z wysokiej jakości stali o grubości ok. 4 mm. Poprzez malowanie proszkowe nadaje się im kolor żółty pełniący funkcję ostrzegawczą. Farba zabezpiecza element przed niekorzystnymi warunkami, przede wszystkim wilgocią i korozją. Osłony wykonane z tworzywa sztucznego są odporne na odkształcenia, najczęściej produkuje się je z pianki poliuretanowej, która izoluje nawet największe wstrząsy. Osłon tych nie mocuje się na stałe w podłożu, a z tego powodu są w stanie zatrzymać całą energię, która pojawia się w momencie uderzenia. Nie wywołują również mikrouszkodzeń posadzki.

Dlaczego warto stosować odbojnice regałów w magazynie?

Zabezpieczenie wyposażenia magazynowego jest niezwykle istotne, w celu zapewnienia ciągłości pracy. Warto zminimalizować ryzyko kosztów napraw, wypadki pracowników, a także potencjalnie inne zagrożenia. Odbojniki regałowe nie tylko zabezpieczają przed niebezpiecznymi sytuacjami, ale również ostrzegają operatorów przed zachowaniem szczególnej ostrożności w konkretnych częściach obiektu magazynowego.

Utrzymanie optymalnego stanu regałów w magazynie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa składowania towarów. Równie ważne jak osłony regałów są również regularne przeglądy techniczne, w celu wykrycia ewentualnych usterek. Wprowadzając oba elementy do swojej działalności, można osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Prowadzić można bezpieczny magazyn, w którym wypadki i uszkodzenia zdarzają się bardzo rzadko lub nie występują w ogóle.

Pozdrawiamy

amRACK