
Montaż regałów magazynowych – zasady, praktyki, przepisy
Montaż regałów magazynowych jest jednym z najważniejszych etapów urządzania obiektu do składowania towarów. Trzeba przestrzegać zasad bezpieczeństwa, a także przepisów.
Montaż regałów magazynowych – podstawowe zasady
Należy bardzo szczegółowo zaplanować montaż regałów i przeprowadzić go w odpowiedniej kolejności. Ważne jest, aby wszystkie czynności były realizowane z udziałem kompetentnych, doświadczonych i uprawnionych osób.
Montaż regałów paletowych i innych systemów w odpowiedniej kolejności
Pierwszym etapem jest zgromadzenie niezbędnych części i narzędzi. Konieczne jest zapoznanie się z instrukcją składowania dołączoną do zakupionych konstrukcji. Montaż rozpoczyna się od połączenia głównych elementów. Tworząc szkielet składający się z metalowych części, półek oraz mocowania, uzyskać można stabilną konstrukcję. Elementy łączone są za pomocą śrub lub nitów. Połączenie jest trwałe, z łatwością można wymienić je na nowe, w razie potrzeby.
W następnym etapie można przejść do instalacji wzmocnień oraz stężeń. Na sam koniec należy przeprowadzić kotwienia szkieletu konstrukcyjnego regałów magazynowych do posadzki, ewentualnie ścian lub sufitu.
Po zakończeniu montażu, na regałach należy umieścić stosowne oznakowania i przystąpić do układania towarów na półkach.
Montaż regałów metalowych – o te kwestie musisz zadbać!
Podczas montażu regałów magazynowych należy upewnić się, czy podłoga w magazynie ma wymaganą nośność przystosowaną do bezpiecznego utrzymania zaplanowanej konstrukcji.
Pomiędzy poszczególnymi regałami magazynowymi należy wytyczyć odległości zgodne z przepisami. Należy w prawidłowy sposób rozlokować kolumny względem siebie. Istotne jest zbadanie kąta nachylenia słupów i przeprowadzenie korekty, jeżeli występuje odchylenie od pionu.
Montaż regałów zgodny z zasadami BHP
Podczas montażu regałów magazynowych należy brać pod uwagę wszystkie niezbędne kwestie bezpieczeństwa. Dzięki przeanalizowaniu ewentualnego zagrożenia i postępując zgodnie z przepisami BHP, można zaplanować bezpieczne składanie regałów magazynowych.
Zagrożenia podczas montażu regałów magazynowych
Operowanie ciężkimi elementami wiąże się z ryzykiem uderzenie lub przygniecenia osób pracujących przy montażu, lub postronnych. Niezbędne jest zastosowanie środków ochrony indywidualnej oraz zbiorowej.
Środki ochrony podczas montażu regałów magazynowych
Monter regałów magazynowych musi mieć przy sobie doświadczonych pracowników, którzy w razie wypadku wiedzą, jak zareagować i wezwać pomoc.
Wszystkie osoby przebywające w strefie montażu muszą mieć kaski i konieczne środki ochrony osobistej. Miejsce montażu musi być oznakowane i widoczne z dużej odległości. Na czas instalacji należy do tej strefy ograniczyć wstęp osób trzecich.
Montaż regałów a polskie przepisy
Montowane na terenie Polski regały magazynowe muszą posiadać deklarację zgodności, która potwierdza spełnienie określonych norm. Niezbędny jest europejski certyfikat CE.
Montaż regałów magazynowych musi odbyć się przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami lub przez podmioty, które otrzymały autoryzację od producenta konstrukcji. Po zakończeniu prac niezbędny jest odbiór techniczny sprzętów, czego potwierdzeniem są stosowane zaświadczenia.
Montaż regałów wysokiego składowania – zasady, których należy przestrzegać
Regały wysokiego składowania podlegają tym samym zasadom co pozostałe systemy wprowadzane do magazynu. Jednak z uwagi na ponadprzeciętne gabaryty, niezbędne jest użycie dodatkowych urządzeń takich, jak m.in. wysięgniki nożycowe, ciężkie wózki widłowe czy dźwigi.
Przy montażu regałów wysokiego składowania, zwrócić należy uwagę na obciążalność i płaskość posadzki. Jeżeli nierówności przekraczają dopuszczalne normy, pod stopami regałowymi należy umieścić specjalne podkładki z blachy.
Zbadać należy dopuszczalne odchyleni konstrukcji, które nie może przekraczać wartości granicznych określonych w przepisach. Warto przeprowadzić kotwienie regałów przy pomocy kołków rozporowych, a belki nośne zabezpieczyć specjalnymi zapinkami.
Jak przeprowadzić bezpieczny demontaż regałów magazynowych?
Demontaż regałów wiąże się z wieloma wyzwaniami. Elementy łączeniowe mogą być zapieczone, a półki zdeformowane. Dlatego przy realizowaniu tych zadań należy zachować szczególne środki ostrożności. Nigdy nie należy wspierać drabin o demontowane konstrukcje, ponieważ mogą one być niestabilne.
Jeżeli regały magazynowe mają być ponownie zamontowane w innym miejscu, warto segregować elementy wchodzące w ich skład. Pomoże to utrzymać porządek i usprawni proces ponownego składania. Przy okazji, należy przejrzeć, które elementy nadają się do wykorzystania, a które trzeba wymienić na nowe. Cierpliwość i dokładność są niezwykle istotne przy demontażu regałów magazynowych.
Demontaż i montaż regałów magazynowych – podsumowanie
Choć montaż regałów wydaje się prosty, wymaga wiedzy, doświadczenia, uprawnień. Warto to zadanie zlecić doświadczonym specjalistom, którzy montują regały od lat. Bezpieczne składowanie towarów w magazynie będzie dzięki temu możliwe.
Pozdrawiamy
