Masz pytania? tel. 690 922 251 mail: kontakt@amrack.pl
Metody Stałych I Wolnych Miejsc Składowania - Definicje, Wady I Zalety zdjęcie nr 1

Metody stałych i wolnych miejsc składowania – definicje, wady i zalety

21 listopada 2023

Proces składowania ma duży wpływ na funkcjonowanie magazynu. Istotne jest, aby zdecydować się na metodę maksymalnie wykorzystującą przestrzeń, optymalizującą przepływ ładunków, a także zapewniającą bezpieczne składowanie towarów. Do wyboru są przede wszystkim dwie opcje. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest metoda stałych miejsc składowania (wady i zalety, możliwe zastosowanie), a także, na czym polega metoda wolnych miejsc składowania.

Od czego zależy wybór metody składowania w magazynie?

System magazynowy składa się z wielu procedur i zasad wyposażenia, dzięki którym można efektywnie wykorzystać przestrzeń magazynową, a także zapewnić bezpieczne składowanie. To, na jakie metody rozmieszczenie zapasów w magazynie przedsiębiorca powinien się zdecydować, jest uzależniona od wielu czynników:

  • rodzaju, ilości, cech składowanych towarów,
  • okresu składowania towarów,
  • rodzaju opakowań, w których znajdują się towary,
  • wyposażenia dostępnego w magazynie,
  • przepisów BHP znajdujących zastosowanie w danym obiekcie,
  • kosztów: inne koszty generuje metoda stałych miejsc składowania, a inne wolnych miejsc składowania,
  • układu technologicznego w magazynie.

Projektując magazyn, zawsze warto baczną uwagę zwrócić na metody składowania zapasów i wybrać dla siebie najodpowiedniejszą opcję. 

W dalszej części artykułu przeczytasz:

  • metoda wolnych miejsc składowania polega na….
  • jakie zalety i wady ma metoda stałych miejsc składowania,
  • którą metodą składowania warto wybrać.

Metoda wolnych miejsc składowania – definicja, charakterystyka

Metoda wolnych miejsc składowania umożliwia odkładanie towarów w dowolne miejsca, które nie są aktualnie zajęte. Jednocześnie należy tutaj spełnić określone kryteria o warunkach przechowywania, dostosowane do rodzaju jednostki ładunkowej.

[Zobacz też: regały wjezdne amRACK]

Ta strategia jest niezwykle użyteczna, szczególnie gdy asortymentu jest znacznie więcej niż miejsc do składowania. Gwarantuje optymalne zagospodarowanie i wykorzystanie powierzchni magazynowej. Ładunki są uporządkowane, a to minimalizuje straty poprzez przegapienie daty ważności obsługiwanych towarów.

Metoda wolnych miejsc składowania – wady i zalety

Wady metody wolnych miejsc składowania

Trzeba zdawać sobie sprawę z pewnych trudności, które mogą wystąpić gdy zostanie zastosowana ta metoda składowania.

W magazynie, w pierwszej kolejności należy wdrożyć internetowy system zarządzania magazynem WMS. Zminimalizuje on częstotliwość pomyłek, a także usprawni przepływ informacji ułatwiających kompletację zamówień. Wiąże się to z poniesieniem kosztów dodatkowych. Trzeba ponadto oznakować miejsca składowania, z dokładnością do każdego gniazda. 

Zalety metody wolnych miejsc składowania

Metoda wolnych miejsc składowania umożliwia efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, poprzez pełne zapełnienie gniazd do składowania ładunków. Warto zastosować tę technikę przede wszystkim w przypadku obsługi produktów sezonowych, na które jest czasowy popyt w zwiększonej ilości. Najwygodniej jest je przechowywać blisko miejsca pakowania.

Metoda stałych miejsc składowania – definicja

Metoda stałych miejsc składowania określana jest również jako statyczna. Miejsce składowania nie zmienia się, jest przypisane do każdego z towarów. Nie ma możliwości zmiany czy wykorzystania luk, nawet jeżeli nie występuje całkowite zapełnienie magazynu.

[Zobacz też: regały używane amRACK]

Takie rozmieszczenie towarów w magazynie ma uzasadnione zastosowanie jedynie wtedy, gdy obsługiwany jest stały asortyment, a firma nie ma w planach wdrożenia zdalnego systemu wspierającego zarządzanie gospodarką wewnętrzną. Najczęściej zdaje egzamin również w magazynach pełniących funkcję przechowywania, a nie kompletowania zamówień.

Metoda stałych miejsc składowania – wady i zalety

Wady metody stałych miejsc składowania

Podstawową wadą tej metody składowania jest ciągłe wrażenie straty przestrzeni, gdy nie występuje całkowite zapełnienie magazynu. Rozmieszczanie ładunków w taki sposób wymaga ponadto dysponowania ogromną przestrzenią, dostosowaną do dużej ilości asortymentu, która występuje zazwyczaj sporadycznie. Przez większą ilość czasu, miejsca składowania nie są w pełni wykorzystywane.

Zalety metody stałych miejsc składowania

Decydując się na zastosowanie tej metody składowania, można uzyskać przejrzystość i łatwe odszukanie konkretnego produktu w magazynie. Nie ma problemu z oszacowaniem aktualnego stanu magazynowego poprzez bezpośrednią obserwację. Ponadto szybko można skompletować całą gamę produktów wchodzących w skład zamówienia, nawet bez wykorzystania zdalnego systemu zarządzania gospodarką magazynową WMS.

Metoda stałych miejsc składowania sprawia, że magazyn jest uporządkowany.

Metoda stałych i wolnych miejsc składowania – którą wybrać?

Wybierając metodę składowania w magazynie, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim ilość obsługiwanego asortymentu. Jeżeli są plany wdrożenia rozwiązań automatycznych, można zastosować dynamiczną metodę składowania, czyli wolnych miejsc. Ta strategia umożliwia lepsze wykorzystanie przestrzeni magazynowej, ze względu na elastyczne rozmieszczenie towarów w magazynie. 

Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że wpłynie to na mniejszą przejrzystość asortymentu i wydłużenie procesu kompletacji. W tym systemie niemożliwa jest praca bez wsparcia systemu WMS.

Jeżeli magazyn pełni przede wszystkim funkcję przechowywania towarów, a kompletacja odbywa się sporadycznie, można zdecydować się na metodę stałych miejsc składowania. Ten mniej elastyczny system ściśle przydziela miejsca konkretnym towarom. Nie ma możliwości zapełnienia miejsc wolnych, nawet jeżeli występuje takie zapotrzebowanie.

Metoda stałych i wolnych miejsc składowania mogą zostać ze sobą połączone, w przypadku jednoczesnego składowania nadmiaru zapasów i obecności artykułów sezonowych. Decydując się na takie rozwiązania, można stworzyć elastyczny obiekt logistyczny, funkcjonujący niezawodnie w każdej sytuacji.

Metoda stałych i wolnych miejsc składowania – podsumowanie

  • Technika stałych miejsc składowania pozwala na stworzenie przejrzystego, uporządkowanego obiektu, ale przestrzeń przez większość czasu nie jest w pełni wykorzystana. Nie ma możliwości zapełnienia luk po towarach innymi, do nich nieprzypisanymi.
  • Technika wolnych miejsc składowania gwarantuje elastyczne rozmieszczanie ładunków, zgodnie z zapotrzebowaniem. W magazynie może jednak panować nieporządek, a funkcjonowanie bez zdalnego systemu zarządzania WMS jest praktycznie niemożliwe.

Pozdrawiamy

amRACK
Telefon WhatsApp E-mail