
Metody FIFO i LIFO – charakterystyka, zasady, zastosowanie
W większości magazynów obowiązują trzy systemy składowania: FIFO, LIFO i FEFO. My omówimy dziś dwa pierwsze. Sprawdź, czy w Twoim magazynie również znajdą zastosowanie.
Utrzymanie i właściwe zarządzanie magazynem są kluczowe dla prowadzenia profesjonalnego biznesu. Warto poznać metody FIFO, LIFO, w celu prawidłowego ich zastosowania w magazynie.
Dlaczego tak ważne jest zdecydowanie się na odpowiednią koncepcję składowania?
Każda kategoria produktów wymaga odpowiedniego podejścia i traktowania, niektóre towary są bardziej wymagające niż inne. W magazynach ze świeżymi owocami i warzywami ważne jest, aby właśnie w takim stanie dostarczyć je do odbiorcy. Szybkie i sprawne działanie jest niezbędne. Inaczej wygląda kwestia przechowywania towarów z długim terminem ważności, gdzie dystrybutor zwraca uwagę na inne aspekty i szuka w innych sektorach usprawnień.
Wybór konkretnej koncepcji składowania przekłada się na realizację dostaw w odpowiednim czasie. Można prowadzić sprawnie działający biznes.
Metoda LIFO – charakterystyka
Zasada LIFO, czyli Last In, First Out oznacza, że ostatecznie przyszło, pierwsze wyszło. Narzuca to wydanie z magazynu w pierwszej kolejności towarów, które zostały przyjęte jako ostatnie. Najlepiej zastosować tu workowy układ magazynu. Ta technika znajduje zastosowanie obecnie najrzadziej i umożliwia bezpieczne składowanie towarów, które praktycznie w ogóle nie starzeją się.
[Zobacz też: Regały paletowe – poznaj ofertę amRACK]
Gdzie zastosowanie znajduje system LIFO? Przykłady, które najlepiej obrazują sposób wykorzystania tej metody dotyczą przede wszystkim mroźni kontraktowych. Świadczą one usługi dla wielu podmiotów o zróżnicowanych wymaganiach, jeżeli chodzi o przepływ towarów. Nie ma tu konieczności aż tak szczegółowej selekcji towarów.
Jeżeli chodzi o infrastrukturę magazynową, nie ma możliwości zastosowania regałów grawitacyjnych, trzeba postawić przede wszystkim na regały paletowe m.in. regały Push-back, regały wjezdne drive in czy Radio Shuttle. Można zdecydować się także na regały wspornikowe oraz przesuwne.
Metoda FIFO – charakterystyka
Kiedy uzasadnione jest zastosowanie metody FIFO? LIFO to Last In, First Out, natomiast FIFO oznacza First In, First Out (pierwsze weszło, pierwsze wyszło). W pierwszej kolejności z magazynu są wydawane towary, które pojawiły się w nim najwcześniej. Kluczowy jest tutaj czas, ponieważ magazyny, w których obowiązuje ten system najczęściej przechowują towary o krótkim terminie przydatności do spożycia.
Zasada FIFO zakłada ciągły przepływ towarów, jest najbardziej powszechną techniką składowania w magazynie. Aby rozsądnie podchodzić do prowadzenia takiej działalności, należy wykształcić w sobie umiejętność selekcjonowania jednostek ładunkowych. Pomaga w tym odpowiednia infrastruktura magazynowa:
- rzędowe regały paletowe,
- regały wspornikowe,
- regały przesuwne,
- sieć przenośników.
Choć regały grawitacyjne nie umożliwiają selektywności, z góry przypisywane są do metody FIFO. Składowanie ładunków blokowo przy wykorzystaniu tego systemu wymaga przechowywania ich wyłącznie na poziomie 0. Wtedy jednocześnie można utrzymać selektywność jednostek towarowych.
Czym różni się od siebie zasada FIFO i LIFO?
Główną różnicą pomiędzy zaproponowanymi systemami jest sposób segregacji towarów przychodzących i wychodzących. To, jakie zasady będą obowiązywały, w dużej mierze zależy od branży oraz sektora gospodarki, w którym działa przedsiębiorca. LIFO doskonale sprawdza się w przypadku towarów z długim terminem ważności, dlatego nie znajdzie zastosowania w branży gastronomicznej, ponieważ metoda powodowałaby bardzo duże straty. Znacznie lepiej sprawdzi się tu FIFO, które umożliwia skuteczne zarządzanie towarami z krótkim terminem ważności. Maksymalizowane są zyski i minimalizowane straty.
FIFO i LIFO – podsumowanie
W procesie magazynowania bardzo ważne jest, aby wybrana metoda FIFO lub LIFO realizowała początkowo ustalone cele. Dobrana w odpowiedni sposób do rodzaju obsługiwanych towarów zadziała skutecznie.
Pozdrawiamy
