Metoda LIFO — definicja i zastosowanie
LIFO pozwala przedsiębiorcy optymalnie zarządzać zasobami w magazynie. Jakie korzyści wiążą się wraz z wdrożeniem tej metody w przedsiębiorstwie?
Co to jest metoda LIFO?
Rozwinięciem skrótu LIFO jest Last-In First-Out, czyli ostatnie przyszło, pierwsze wyszło. Dotyczy wydawania towarów z magazynu. Zakłada, że ostatni produkt, który do niego trafi, zostaje sprzedany w pierwszej kolejności. Koszty zapłacone za produkty są kosztami uwzględnionymi w obliczeniach.
Podejście to ma zastosowanie przede wszystkim przy składaniu dużej ilości zamówień przez przedsiębiorcę oraz wtedy, gdy data ważności zapasów nie ma znaczenia. Metoda LIFO jest korzystna dla sprzedawców detalicznych, a także salonów samochodowych, którzy dzięki zastosowanym wyliczeniom, mogą skorzystać z niższego podatku i wyższych przepływów pieniężnych.
LIFO obniża dochód netto, ale dostarcza wiele korzyści podatkowych, szczególnie gdy ceny wzrastają.
Zasada LIFO — inflacja i dochód netto
LIFO znajduje zastosowanie przy wycenie towarów handlowych. Warto wiedzieć, jak księgować koszty i wyceniać zapasy. Mówi o tym art. 34. pkt. 4 Ustawy o rachunkowości. Wskazuje trzy opcje, z których można skorzystać: zasady FIFO, LIFO lub ceny przeciętnej (średniej ważonej cen/kosztów danego towaru).
Towary wycenia się „w drodze szczegółowej identyfikacji rzeczywistych cen (kosztów) tych składników aktywów, które dotyczą ściśle określonych przedsięwzięć, niezależnie od daty ich zakupu lub wytworzenia”.
Jeżeli inflacja znajduje się na zerowym poziomie, kalkulacja kosztów zapasów za pomocą LIFO i FIFO daje taki sam wynik. Jeżeli natomiast jest wysoka, należy rozważyć wybór optymalnej metody księgowania, ponieważ ma to wpływ na wskaźnik wyceny.
FIFO gwarantuje lepszy wskaźnik wartości zapasów, ale zwiększa dochód netto. Zapasy w magazynie mogą mieć kilka lat, są wykorzystywane do wyceny kosztów zakupu. Automatycznie zwiększa się podatek, a to duże obciążenie dla firmy.
LIFO nie zapewnia dobrego wskaźnika wartości zapasów, ponieważ dochodzi do zaniżenia wartości dochodów. Księgując rozchód, zaczynając od ostatniego towaru nabytego po najwyższej cenie, można zaniżyć podatek dochodowy netto, ze względu na wzrost kosztów. W okresie inflacji, odpisów aktualizujących wartość zapasów jest mniej.
Kiedy sprawdza się metoda LIFO?
Metoda Last-In First-Out okazuje się najskuteczniejsza, gdy wzrastają koszty wytwarzania produktów lub nabycia zapasów np. w wyniku rosnącej inflacji. Firma może zanotować niższy zysk, ale zapłaci mniejszy podatek od osób prawnych. Jeżeli koszty będą utrzymywały się na wysokim poziomie przez dłuższy czas, będzie to wiązało się ze sporymi oszczędnościami dla firmy.
Zalety i wady metody LIFO
Metoda LIFO — zalety
- Zapewnia ulgi podatkowe dla firm, które borykają się ze wzrostem cen produktów lub ich wytwarzania.
Metoda LIFO — wady
- Złożona księgowość.
- Brak odzwierciedlenia rzeczywistych kosztów ponoszonych przez firmę za produkt.
- Zasada LIFO nie śledzi stanu zapasów fizycznych, a wyłącznie sumuje zapasy.
Wybierając metodę LIFO, musisz dopasować do niej sposób składowania towarów w magazynie. Warto ten aspekt przemyśleć, aby osiągnąć całościowe korzyści z prowadzonej działalności.
Pozdrawiamy