Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Magazyn Otwarty Czy Półotwarty - Który Wybrać? zdjęcie nr 1

Magazyn otwarty czy półotwarty – różnice, wady i zalety, zasady składowania

10 grudnia 2022

Rozpoczynając działalność w branży magazynowej, musisz jasno określić, jaki typ magazynu chcesz prowadzić: otwarty czy półotwarty. Możesz także zdecydować się na magazyn zamknięty, ale o nim wspomnimy w innym artykule. Twoją decyzję na pewno determinować będą koszty budowy, utrzymania i konieczność zastosowania konkretnego wyposażenia.

Magazyn otwarty – definicja

Magazyn otwarty to inaczej ogromny plac składowy, który znajduje się na świeżym powietrzu. Można tu przechowywać ładunki odporne na czynniki atmosferyczne. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na ten typ z uwagi na niskie koszty budowy, utrzymania oraz wyposażenia.

W magazynie otwartym ładunki przechowuje się na ziemi lub regałach magazynowych odpornych na działanie czynników zewnętrznych. Tak jak w innych typach magazynów, konstrukcje należy dobrać do wagi i kształtu jednostek towarowych. Regały nie mogą być tutaj jednak wyposażone w żadne mechanizmy. Zazwyczaj kupowane są regały półkowe, paletowe oraz wspornikowe.

Obsługa regałów magazynowych może odbywać się z pomocą wózków widłowych, ale muszą one być przystosowane do pracy na zewnątrz, a więc mieć należyte zabezpieczenia. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzają się wózki spalinowe, które są odporne na śnieg oraz deszcz.

Magazyn otwarty – przykłady

Magazyny otwarte najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku firm przemysłowych produkujących drobne elementy z wytrzymałych surowców mogące być przechowywane na zewnątrz, z uwagi na to, że śnieg oraz deszcz nie zmieniają ich właściwości. W magazynie otwartym składowane są m.in. prefabrykaty, drewno, wyroby stalowe i materiały budowlane.

Co można przechowywać w magazynach otwartych?

W magazynie otwartym składowane są prefabrykaty, drewno, wyroby stalowe, żeliwne, materiały budowlane, wyroby pochodzenia naturalnego. Dostępne rodzaje magazynów otwartych umożliwiają na bezpieczne przechowywanie wymienionego asortymentu.

Magazyn półotwarty – co warto na jego temat wiedzieć?

Magazyn półotwarty to rodzaj wiaty składającej się z dachu oraz 2 lub 3 ścian. Konstrukcja zabezpiecza towary przed bezpośrednim działaniem czynników atmosferycznych, ale i tak muszą one być odporne na zmienne temperatury, ze względu na występujący przewiew.

Magazyny półotwarte są znakomitą alternatywą dla obiektów zamkniętych, ich budowa wiąże się z niższymi kosztami, także utrzymanie nie obciąża zbytnio budżetu przedsiębiorcy. Podstawowe wyposażenie stanowią regały półkowe, paletowe oraz wspornikowe, a ich obsługa może odbywać się z pomocą wózków widłowych na LPG lub Diesel.

Magazyn półotwarty – przykłady

Magazyny półotwarte są przystosowane do składowania towarów wymagających ciągłego dostępu do świeżego powietrza, a także na takie towary, które są odporne na zmienne temperatury. Przybrać mogą formę wiat, garaży, zbiorników otwartych lub zasieków.

Co można przechowywać w magazynach półotwartych?

Magazyny półotwarte można wykorzystać do składowania wyrobów ze stali i żeliwa, drewna, ceramiki oraz ceramiki kolorowej. Mogą także pełnić funkcję przestrzeni do składowania narzędzi, maszyn budowlanych czy samochodów.

Zasady składowania towarów w magazynie otwartym i półotwartym

W zasadzie nie ma większych różnic między składowaniem towarów w magazynie otwartym oraz półotwartym. W obu przypadkach ładunki mogą znajdować się na ziemi lub na regałach magazynowych bez mechanicznych udoskonaleń.

Najczęściej wybierane są wielopoziomowe konstrukcje, wygodne w eksploatacji. Największą popularnością cieszą się regały paletowe, z uwagi na to, że większość materiałów dostarczanych jest do magazynu właśnie na paletach. W taki sposób transportowe są m.in. materiały budowlane, czyli cement, kostki brukowe, pustaki i wiele innych.

Magazyn otwarty oraz półotwarty można wzbogacić także o regały półkowe o obciążeniu od 150 do 500 kg. Jeżeli magazyn obsługuje przede wszystkim długie lub o nietypowych kształtach elementy postawić warto na regały wspornikowe. Przystosowane są do składowania profili i rur, drewna, arkuszy blachy.

Istotne jest, aby regały wykorzystywane w magazynach zewnętrznych miały zabezpieczenie w postaci farby antykorozyjnej. Dzięki temu bez trudu przetrwają w skrajnych warunkach atmosferycznych, ich wygląd będzie atrakcyjny, a działanie niezawodne.

Transport towarów w magazynach otwartych i półotwartych

W związku z tym, że warunki panujące w magazynach otwartych i półotwartych są bardzo zbliżone, można zastosować w nich wózki widłowe o podobnych parametrach technicznych.

Magazyn otwarty może być obsługiwany przez wózki z zasilaniem LPG lub Diesel. Mają wodoszczelne konstrukcje, dlatego można eksploatować je nawet w trakcie opadów atmosferycznych.

Właściciele magazynów otwartych i półotwartych decydują się przede wszystkim na zakup wózków czołowych, umożliwiających transport towarów składowanych na paletach. Można wzbogacić je o dodatkowych osprzęt, w celu przewożenia ładunków o nietypowych kształtach, takich jak bele siana czy zwoje stali.

Jeżeli w magazynie składowane są przede wszystkim dłużyce, metalowe pręty oraz inne podłużne elementy, najlepiej sprawdzają się wózki czterokierunkowe. Mogą one pracować w wąskich korytarzach roboczych.

Jeśli ciężar towarów nie pozwala na ich transport przy użyciu wózków widłowych, można zainwestować w suwnice stacjonarne lub wóz bramowy, przystosowane do pracy w magazynie otwartym.

Aspektem, na który należy zwrócić szczególną uwagę wybierając wózki widłowe do magazynów otwartych jest ogrzewana kabina. Podnosi ona komfort użytkowania przez pracownika w trakcie niesprzyjających warunków atmosferycznych.

Przechowywanie w magazynie otwartym i półotwartym – podsumowanie

Decydując się na półotwarty lub otwarty magazyn możesz ograniczyć wiele kosztów początkowych oraz eksploatacyjnych. Zyskujesz dużą przestrzeń do składowania, ale dostosowaną jedynie do specyficznego rodzaju asortymentu: materiałów budowlanych, prefabrykatów, drewna i innych towarów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne. 

Pozdrawiamy

amRACK