Magazyn otwarty czy półotwarty – różnice, wady i zalety, zasady składowania
Rozpoczynając działalność w branży magazynowej, musisz jasno określić, jaki typ magazynu chcesz prowadzić: otwarty czy półotwarty. Możesz także zdecydować się na magazyn zamknięty, o którym nieco wspomnimy, ale więcej przeczytasz w innym artykule. Twoją decyzję na pewno determinować będą koszty budowy, utrzymania i konieczność zastosowania konkretnego wyposażenia.
Magazyn otwarty – definicja
Magazyn otwarty to inaczej ogromny plac składowy, który znajduje się na świeżym powietrzu. Można tu przechowywać ładunki odporne na czynniki atmosferyczne. Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na ten typ z uwagi na niskie koszty budowy, utrzymania oraz wyposażenia.
W magazynie otwartym ładunki przechowuje się na ziemi lub regałach magazynowych odpornych na działanie czynników zewnętrznych. Tak jak w innych typach magazynów, konstrukcje należy dobrać do wagi i kształtu jednostek towarowych. Regały nie mogą być tutaj jednak wyposażone w żadne mechanizmy. Zazwyczaj kupowane są regały półkowe, paletowe oraz wspornikowe.
Obsługa regałów magazynowych może odbywać się z pomocą wózków widłowych, ale muszą one być przystosowane do pracy na zewnątrz, a więc mieć należyte zabezpieczenia. Najlepiej w tej sytuacji sprawdzają się wózki spalinowe, które są odporne na śnieg oraz deszcz.
Magazyn otwarty – przykłady
Magazyny otwarte najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku firm przemysłowych produkujących drobne elementy z wytrzymałych surowców mogące być przechowywane na zewnątrz, z uwagi na to, że śnieg oraz deszcz nie zmieniają ich właściwości. Magazyn otwarty służy przede wszystkim do składowania m.in. prefabrykaty, drewno, wyroby stalowe i materiały budowlane.
Co można przechowywać w magazynach otwartych?
W magazynie otwartym składowane są prefabrykaty, drewno, wyroby stalowe, żeliwne, materiały budowlane, wyroby pochodzenia naturalnego. Dostępne rodzaje magazynów otwartych umożliwiają na bezpieczne przechowywanie wymienionego asortymentu.
Magazyn półotwarty – co warto na jego temat wiedzieć?
Magazyn półotwarty to rodzaj wiaty składającej się z dachu oraz 2 lub 3 ścian. Konstrukcja zabezpiecza towary przed bezpośrednim działaniem czynników atmosferycznych, ale i tak muszą one być odporne na zmienne temperatury, ze względu na występujący przewiew.
Magazyny półotwarte są znakomitą alternatywą dla obiektów zamkniętych, ich budowa wiąże się z niższymi kosztami, także utrzymanie nie obciąża zbytnio budżetu przedsiębiorcy. Podstawowe wyposażenie stanowią regały półkowe, paletowe oraz wspornikowe, a ich obsługa może odbywać się z pomocą wózków widłowych na LPG lub Diesel.
Magazyn półotwarty – przykłady
Poznaj jeszcze lepiej magazyny półotwarte. Przykłady, które prezentujemy, są przystosowane do składowania towarów wymagających ciągłego dostępu do świeżego powietrza, a także na takie towary, które są odporne na zmienne temperatury. Przybrać mogą formę wiat, garaży, zbiorników otwartych lub zasieków.
Co można przechowywać w magazynach półotwartych?
Magazyny półotwarte można wykorzystać do składowania wyrobów ze stali i żeliwa, drewna, ceramiki oraz ceramiki kolorowej. Poza tym, co można przechowywać w magazynach półotwartych? Mogą także pełnić funkcję przestrzeni do składowania narzędzi, maszyn budowlanych czy samochodów.
Magazyn zamknięty — co warto o nim wiedzieć?
Cieszy się największą popularnością, ze względu na szeroki zakres możliwości, jeżeli chodzi o przechowywanie towarów. Obiekt wyróżnia się uniwersalnością, ponieważ składować w nim można nawet bardzo delikatne przedmioty. Budynek jest w pełni zabudowany, dlatego wpływu na towary nie mają czynniki atmosferyczne.
Magazyn zamknięty — przykłady
Wiesz już, jakie są przykłady magazynów półotwartych. Wśród zamkniętych wymienić można obiekty parterowe, jednopiętrowe lub wielokondygnacyjne. Dostępne są również chłodnie z szeregiem komór chłodniczych. Zdecydować można się również na silosy, zbiorniki zamknięte podziemne, naziemne i nadziemne.
Co można przechowywać w magazynach zamkniętych?
Magazyn zamknięty jest przystosowany do składowania nawet najbardziej wymagających produktów. Zaliczyć można do nich owoce, warzywa, produkty żywnościowe, leki. Istnieje możliwość zarządzania temperaturą oraz wilgotnością, ze względu na dobrą izolacyjność budynku.
Magazyny zamknięte wysokiego składowania są natomiast idealną opcją dla przemysłu ciężkiego i firm logistycznych.
Zasady składowania towarów w magazynie otwartym i półotwartym
W zasadzie nie ma większych różnic między składowaniem towarów w magazynie otwartym oraz półotwartym. W obu przypadkach ładunki mogą znajdować się na ziemi lub na regałach magazynowych bez mechanicznych udoskonaleń.
Najczęściej wybierane są wielopoziomowe konstrukcje, wygodne w eksploatacji. Największą popularnością cieszą się regały paletowe, z uwagi na to, że większość materiałów dostarczanych jest do magazynu właśnie na paletach. W taki sposób transportowe są m.in. materiały budowlane, czyli cement, kostki brukowe, pustaki i wiele innych.
Magazyny półotwarte oraz otwarte można wzbogacić także o regały półkowe o obciążeniu od 150 do 500 kg. Jeżeli magazyn obsługuje przede wszystkim długie lub o nietypowych kształtach elementy postawić warto na regały wspornikowe. Przystosowane są do składowania profili i rur, drewna, arkuszy blachy.
Istotne jest, aby regały wykorzystywane w magazynach zewnętrznych miały zabezpieczenie w postaci farby antykorozyjnej. Dzięki temu bez trudu przetrwają w skrajnych warunkach atmosferycznych, ich wygląd będzie atrakcyjny, a działanie niezawodne.
Transport towarów w magazynach otwartych i półotwartych
W związku z tym, że warunki panujące w magazynach otwartych i półotwartych są bardzo zbliżone, można zastosować w nich wózki widłowe o podobnych parametrach technicznych.
Magazyn otwarty może być obsługiwany przez wózki z zasilaniem LPG lub Diesel. Mają wodoszczelne konstrukcje, dlatego można eksploatować je nawet w trakcie opadów atmosferycznych.
Właściciele magazynów otwartych i półotwartych decydują się przede wszystkim na zakup wózków czołowych, umożliwiających transport towarów składowanych na paletach. Można wzbogacić je o dodatkowych osprzęt, w celu przewożenia ładunków o nietypowych kształtach, takich jak bele siana czy zwoje stali.
Jeżeli w magazynie składowane są przede wszystkim dłużyce, metalowe pręty oraz inne podłużne elementy, najlepiej sprawdzają się wózki czterokierunkowe. Mogą one pracować w wąskich korytarzach roboczych.
Jeśli ciężar towarów nie pozwala na ich transport przy użyciu wózków widłowych, można zainwestować w suwnice stacjonarne lub wóz bramowy, przystosowane do pracy w magazynie otwartym.
Aspektem, na który należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając wózki widłowe do magazynów otwartych, jest ogrzewana kabina. Podnosi ona komfort użytkowania przez pracownika w trakcie niesprzyjających warunków atmosferycznych.
Zalety i wady magazynów otwartych oraz półotwartych
Zalety magazynów otwartych
- Bardzo niskie koszty początkowe oraz utrzymania.
- Tania, szybka i wygodna obsługa towarów odpornych na czynniki atmosferyczne.
- Łatwa relokacja i rozbudowa.
- Możliwość zastosowania urządzeń spalinowych.
- Łatwe wyprowadzenie ładunków z magazynu.
Wady magazynów otwartych
- Niedostosowane do towarów wrażliwych na temperatury i inne czynniki atmosferyczne.
- Utrudniony dostęp do prądu i bieżącej wody.
- Problemy ze zorganizowaniem zaplecza sanitarnego i socjalnego dla pracowników.
- Trudności z pracą w trudnych warunkach atmosferycznych.
- Sprzęt i infrastruktura muszą być odporne na korozję.
Zalety magazynów półotwartych
- Niskie koszty początkowe i utrzymania.
- Zastosowanie jako konstrukcja tymczasowa.
- Wykorzystanie urządzeń spalinowych.
- Wygodne składowanie towarów niewrażliwych na temperatury i wilgotność powietrza.
Wady magazynów półotwartych
- Niemożliwe składowanie towarów wrażliwych na zmiany temperatury i wilgotności powietrza.
- Występowanie problemów z dostępem do prądu, bieżącej wody, organizacją zaplecza socjalno-sanitarnego.
- Możliwość uszkodzenia, w przypadku silnego wiatru lub nawałnic.
- Maszyny i infrastruktura muszą być odporne na zmienne temperatury i wilgotność powietrza.
Przechowywanie w magazynie otwartym i półotwartym – podsumowanie
Decydując się na półotwarty lub otwarty magazyn możesz ograniczyć wiele kosztów początkowych oraz eksploatacyjnych. Zyskujesz dużą przestrzeń do składowania, ale dostosowaną jedynie do specyficznego rodzaju asortymentu: materiałów budowlanych, prefabrykatów, drewna i innych towarów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne.
Pozdrawiamy