Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Magazyn Niskiego Składowania — Definicja, Zalety I Wady zdjęcie nr 1

Magazyn niskiego składowania — definicja, zalety i wady

16 września 2024

Jeżeli planujesz składowanie towarów, musisz wiedzieć, jakie są dostępne rozwiązania. Jednym z nich jest magazyn niskiego składowania. Jak jest zorganizowany? Jakie ma zalety i wady?

Magazyn niskiego składowania – definicja

Jak sama nazwa wskazuje, magazyn ma niewielką wysokość, która osiąga do 7,2 metrów. Obiekt jest prosty w budowie i eksploatacji. Pozwala na przechowywanie towarów o mniejszej rotacji lub o standardowych gabarytach. Sprawdza się w przypadku małych i średnich działalności. 

Przepisy BHP dla magazynu niskiego składowania

Istotne jest, aby właściciel magazynu prowadząc działalność, przestrzegał zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Normy, które musi spełnić, są jednak o wiele mniej rygorystyczne niż w przypadku magazynów wysokiego składowania, w których towary mogą spaść z bardzo dużej wysokości, powodując poważny uszczerbek na zdrowiu.

Główne cechy charakterystyczne magazynu niskiego składowania

Efektywne wykorzystanie przestrzeni

Magazyn niskiego składowania standardowo ma wysokość do 6-7 metrów. Jego pojemność jest ograniczona, ale jednocześnie pracownicy mają łatwy dostęp do towarów bez konieczności używania specjalistycznych sprzętów. Wiele procesów magazynowych jest uproszczonych.

Specjalistyczne sprzęty i zaawansowane technologie

W magazynach niskiego składowania zastosowanie znajdują proste sprzęty m.in. standardowe wózki widłowe oraz paleciaki. Nie trzeba dużych nakładów technologicznych, aby rozpocząć działalność i bezpiecznie obsługiwać towary. 

Koszty prowadzenia działalności

Do otwarcia magazynu niskiego składowania zachęcają niższe koszty początkowe, w porównaniu do obiektów wysokiego składowania. Działalność wyróżnia się większą elastycznością w zakresie adaptacji przestrzeni. Obiekt dostosowany jest do towarów o wysokiej rotacji lub gdy wymagany jest częsty dostęp do przedmiotów. 

Magazyn niskiego składowania — zalety i wady

Zalety

  • Szybka obsługa towarów.
  • Dostęp do każdego towaru.
  • Łatwa organizacja pracy.
  • Niskie koszty początkowe.
  • Nie ma konieczności inwestowania w zaawansowane technologie.

Wady:

  • Ma ograniczenia pod względem pojemności. 
  • Standardowy typ zarządzania, bez innowacji.

Magazyn niskiego składowania dostosowany do potrzeb

Otwierając magazyn, musisz pamiętać przede wszystkim o dobrym zorganizowaniu przestrzeni, zakupie wysokiej jakości wyposażenia oraz zatrudnieniu doświadczonych pracowników. Pozwoli to zaoszczędzić czas na wyszukiwanie towarów oraz zwiększy efektywność operacyjną. Istotne jest również przestrzeganie przepisów BHP.

Pozdrawiamy

amRACK