Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Logistyka Zaopatrzenia - Wszystko Co Musisz Wiedzieć zdjęcie nr 1

Logistyka zaopatrzenia – wszystko co musisz wiedzieć

13 maja 2023

Logistyka zaopatrzenia jest związana z pierwszym etapem, jaki pokonuje towar w łańcuchu dostaw. Obejmuje zakup oraz magazynowanie. W jaki sposób zaplanować ten proces, aby uzyskać z niego jak najwięcej korzyści?

Warto zastanowić się nad kosztami, jakie pochłania logistyka zaopatrzenia w przedsiębiorstwie. Poznając zalety i wady poszczególnych rozwiązań, można wybrać optymalny rodzaj zarządzania zaopatrzeniem.

Co to jest logistyka zaopatrzenia?

Terminem logistyki zaopatrzenia określa się zarządzanie dostawami w celu zaspokojenia potrzeb materialnych przedsiębiorstwa. Ma to zagwarantować prawidłowe funkcjonowanie wszystkich operacji w łańcuchu dostaw.

[Zobacz też: Regały paletowe – poznaj ofertę amRACK]

W magazynie zaopatrzenie odgrywa bardzo ważną rolę. Obejmuje zakup niezbędnych materiałów do prowadzenia konkretnej działalności, jak i późniejszego magazynowania wpływającego na proces sprzedaży. Logistyka w przypadku firm wytwórczych skupia się na zakupie surowców, materiałów, części. Jeżeli chodzi o firmę usługową, logistyka zaopatrzenia jest związana z zarządzaniem pozyskanymi towarami i wyrobami gotowymi.

Funkcje logistyki zaopatrzenia

Realizowanych jest przede wszystkim trzy operacje w ramach logistyki zaopatrzenia:

  • nabycie towaru – zakup niezbędnych produktów. Należy tu pamiętać o zwróceniu uwagi na ceny, jakość towarów, terminy dostaw oraz warunki płatności;
  • magazynowanie – zapewnienie przestrzeni do bezpiecznego składowania towarów, następnie zaplanowanie dystrybucji i wysyłki do klienta docelowego;
  • zarządzanie zapasami – skuteczne określenie ilości potrzebnych zapasów i ustalenie częstotliwości zamówień, aby zaspokojone zostały wszystkie potrzeby firmy.

Rodzaje logistyki zaopatrzenia

Organizacja zaopatrzenia może odbywać się w różny sposób, ale wśród najpopularniejszych metod wymienić można:

  • just-in-time – towary są zamawiane na bieżąco, dlatego nie wymagają składowania. Metoda ogranicza koszty składowania, zwiększa jednak ryzyko braków lub nadmiernego uzależnienia od dostawców;
  • synchronizacja z produkcją – potrzeby produkcyjne wyznaczają tempo zakupu zapasów. Z odpowiednim wyprzedzeniem można zaplanować zamówienie. Ten system wpływa na zmniejszenie kosztów magazynowania, a jednocześnie ograniczone do minimum są problemy związane z brakiem towarów;
  • zapas zabezpieczający – firma dysponuje dokładną ilością zapasów umożliwiających jej prawidłowe funkcjonowanie, w momencie nieprzewidzianych sytuacji, gdy na przykład występują opóźnienia w dostawach. Logistyka zakupów w tym wymiarze wymaga jednak ścisłej kontroli całego procesu zaopatrzenia, ponieważ nadmiar może skutkować utratą jakości lub uszkodzeniem zapasów w magazynie.

Logistyka zaopatrzenia produkcji i dystrybucji – korzyści ze sprawnie działającego systemu

Dobrze opracowane strategie zaopatrzenia w logistyce pozwalają na lepsze przewidywanie terminu dostaw, a to przekłada się na terminowość i wydajność wszystkich operacji w firmie. Dzięki wydajnie działającej logistyce, można zmniejszyć koszty prowadzenia działalności. Nie ma obaw co do nadmiernej ilości produktów do zarządzania, generowane są zyski, ale nie ma mowy o stratach.

Wystarczy, że zostaną wybrani odpowiedni dostawcy, a zadania logistyki zaopatrzenia można realizować przy niskich kosztach transportu, zapewniając sobie regularne dostarczanie niezbędnych towarów, przy zachowaniu ich wysokiej jakości.

Problemy logistyki zaopatrzenia

Logistyka zaopatrzenia boryka się przede wszystkim z czasem. Bez względu na to, w jakiej branży działasz, zintegrowanie okresu dostaw i produkcji jest bardzo trudne.

Problemem jest także uzależnienie od dostawców, którzy mogą zaproponować w niespodziewanym momencie zbyt długi termin dostawy. Podwyżkaa cen jest kolejnym aspektem mocno utrudniającym realizację celów logistycznych.

Istota logistyki zaopatrzenia – podsumowanie

Stosowanie dobrych praktyk sprawia, że cele logistyki zaopatrzenia udaje się wdrożyć w skuteczniejszy sposób. Wystarczy dobrze zaplanować działania, skorzystać z innowacyjnych systemów zarządzania, a logistyka zaopatrzenia firmy będzie działała znacznie lepiej. 

Pozdrawiamy

amRACK