
Leasing regałów magazynowych — zalety i zagrożenia
Regały stanowią podstawowe wyposażenie magazynu. Jedną z form ich nabycia jest leasing. Dlaczego warto na tę opcję się zdecydować? Jakie są jej korzyści oraz zagrożenia? Sprawdź.
Kiedy warto zdecydować się na leasing regałów magazynowych?
Kupienie regałów do magazynu to dla przedsiębiorcy bardzo duży wypadek. Nie ma więc co dziwić się, że firmy szukają różnych form finansowania, a jedną z nich jest leasing. Jest to pod wieloma względami bardzo korzystna opcja dla przedsiębiorcy:
- zakup wliczyć w koszty można 2 razy szybciej niż przy płaceniu gotówką,
- potrzebny jest jedynie wkład własny wynoszący 10-20% zakupu. Resztę finansuje firma leasingowa,
- takie finansowanie regałów magazynowych jest wygodne, łatwe do uzyskania, a koszty z tym związane na bardzo korzystnym poziomie.
Istotne jest, aby podkreślić, że leasinguje się przede wszystkim nowe regały magazynowe. Jeżeli jednak firma ma bardzo dobre wyniki finansowe, może również skorzystać z leasingu regałów używanych.
Jaką formę leasingu regałów magazynowych warto wybrać?
Masz dwie opcje, z których możesz skorzystać:
- leasing operacyjny,
- leasing finansowy.
Najczęstszym wyborem wielu firm jest leasing operacyjny, ze względu na to, że każda rata jest kosztem i można od niej odliczyć VAT. Musisz jednak zawrzeć umowę na minimum 4 lata, ze względu na 10% stawki amortyzacji regałów. Jeżeli chcesz zdecydować się na wykup wyposażenia, trzeba liczyć się z wysokim 25% wariantem.
Ta informacja Cię odstrasza? Niektórzy leasingodawcy oferują w takiej sytuacji kaucję gwarancyjną, czyli wykup płatny z ratami leasingu. To pozwala ograniczyć koszty i zmniejsza wspomniane wcześniej ryzyko dla przedsiębiorcy, co do wysokiej stopy wykupu.
Jeżeli oczekujesz krótszego czasu finansowania, możesz zdecydować się na leasing finansowy. Atutem jest brak powiązania minimalnego czasu trwania umowy ze stawką amortyzacji regałów magazynowych. Masz możliwość zawarcia umowy nawet na 1 rok. Tutaj jest jednak pewien haczyk. Wraz z opłatą wstępną wpłacasz z góry cały VAT. Masz możliwość wyłącznie jednorazowego jego odliczenia. Można księgować w koszty odsetki z rat, natomiast kapitał podlega amortyzacji.
Jakie warunki należy spełnić, aby skorzystać z leasingu na regały magazynowe?
Przede wszystkim musisz posiadać wkład własny. Wynosi on standardowo od 10 do 45%. Jeżeli jesteś bardzo dużym przedsiębiorcom, możesz ubiegać się o leasing bez wkładu własnego.
Aby rozpocząć procedurę ubiegania się o leasing regałów magazynowych, musisz:
- wypełnić wniosek leasingowy,
- przedstawić dokumenty finansowe za 2 poprzednie lata, a także za rok bieżący,
- wystawić FV pro forma, a także przygotować specyfikację techniczną regałów magazynowych.
Najczęściej na taki zakup regałów magazynowych mogą zdecydować się przedsiębiorcy działający na rynku minimum od roku.
Jak nie leasing, to wynajem regałów magazynowych
W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem może okazać się wynajem wyposażenia magazynu. Nie jest to opcja często wybierana przez przedsiębiorców, ale jedna z wielu dostępnych.
Wynajem jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie wiedzą, czy będą prowadziły działalność w aktualnej lokalizacji. Nadal myślą nad przeprowadzką i chcą przechować towary jedynie przez krótki czas. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku nowych firm, niepewnych swojego losu. Wynajem daje im możliwość przetestowania przyjętej strategii, bez inwestowania dużej ilości środków w zakup regałów magazynowych.
Zakup, leasing czy wynajem regałów magazynowych?
Profesjonalne wyposażenie magazynu jest podstawą działalności, pomaga skutecznie realizować operacje logistyczne i uzyskać zadowolenie klientów. Przedsiębiorca musi jednak podjąć ważną decyzję, na jakie finansowanie regałów magazynowych go stać.
Gdy nie ograniczają Cię pieniądze, zawsze lepiej jest kupić wyposażenie, którym możesz dowolnie zarządzać. Gdy jednak budżety się nie dopinają i masz jedynie część pieniędzy, możesz posiłkować się leasingiem. Jesteś niepewny swojej działalności? Wypróbuj wynajem wyposażenia. Nie potrzebujesz wtedy aż tak dużej gotówki w jednym czasie.
Pozdrawiamy
