Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Kod Sscc - Co To Jest I O Czym Mówi? zdjęcie nr 1

Kod SSCC – co to jest i o czym mówi?

15 listopada 2023

Na całym świecie paczki przemierzają setki, a nawet tysiące kilometrów. Ważne jest, aby do klienta docelowego dotarły kompletne, w nienaruszonym stanie oraz na czas. W celu zaplanowania prawidłowej drogi przesyłki z punktu A do B, warto wykorzystać etykiety SSCC. Czym są? Jakie mają znaczenie w logistyce?

SSCC – definicja

SSCC (ang. Serial Shipping Container Code) to unikalny numer identyfikacyjny nadawany i umieszczany na jednostkach wysyłkowych. Ogranicza ryzyko zaginięcia ładunków, dostarcza najważniejsze dane o towarach, a także ścieżce transportowej, jaką mają do pokonania.

Za jednostkę wysyłkową uważane są kontenery, palety, skrzynie, kartony oraz małe paczki.

Numer SSCC składa się z 18 cyfr. Każda z nich ma określoną wartość. Kod umieszczany jest na standaryzowanej etykiecie logistycznej GS1, w której skład wchodzą trzy sekcje. Struktura kodu jest następująca:

  • pierwsza cyfra, tzw. uzupełniająca, to kod IAC (dla GS1 jest to cyfra między 0 a 9),
  • druga pozycja zawiera od 7 do 11 cyfr oznaczających prefiks, który jest nadany przez organizację GS1. Zawiera 2- lub 3-cyfrowy kod kraju (Polska – 590), a następnie od 4 do 8 cyfr stanowiących numer jednostki kodującej,
  • trzecia to szczególne oznaczenie jednostki ładunkowej, składa się z 5 do 9 cyfr,
  • ostatnia cyfra to znak kontrolny, pozwalający zweryfikować poprawność i unikatowość stosowanego kodu.

Seryjny numer jednostki wysyłkowej jest generowany przez wewnętrzny system magazynowy WMS. Traci swoją ważność, gdy towar dotrze do punktu docelowego.

Jakie zastosowanie ma kod SSCC?

Serial Shipping Container Code pozwala na skuteczną identyfikację jednostek wysyłkowych w łańcuchu dostaw. Pozwala na skuteczne rozpoznawanie paczek, a także dostarcza szczegółowe informacje o ich zawartości. Numer SSCC daje możliwość wcześniejszego informowania odbiorcy o planowanym terminie dostawy. Można również śledzić za pomocą aplikacji drogę, jaką paczka pokonuje.

Numer jest bardzo przydatny w wewnętrznej identyfikacji ładunków w obiektach logistycznych. Podaje informacje, gdy towar jest odkładany lub jak przemieszcza się w magazynie.

Znaczenie SSCC w logistyce

Korzystając z unikalnych numerów identyfikacyjnych, można zmniejszyć ryzyko popełnienia błędu przy kompletowaniu zamówienia, a także precyzyjnie monitorować drogę, jaką paczka pokonuje do odbiorcy. Nie ma takiej możliwości, aby numer powtórzył się, ponieważ ilość dostępnych konfiguracji jest nieograniczona, dlatego nie może być mowy o pomyłce.

Kod SSCC jest bardzo prosty w obsłudze. Etykieta może przybrać formę kodu kreskowego, który można skanować dedykowanymi urządzeniami połączonymi z systemem WMS. Zakodowane dane są błyskawicznie przesyłane w czasie rzeczywistym i wymieniane między uczestnikami łańcucha dostaw.

Numer SSC – podsumowanie

  • Seryjny numer jednostki wysyłkowej oznaczany jest skrótem SSCC.
  • Stosując kod, z łatwością można śledzić trasę pokonywaną przez towar w łańcuchu dostaw.
  • Kod SSCC stanowi wsparcie przy zarządzaniu magazynem z użyciem systemu WMS. 

Pozdrawiamy

amRACK