Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Jaka Odległość Między Regałami W Magazynie? zdjęcie nr 1

Jaka odległość między regałami w magazynie?

18 listopada 2022

Obowiązkiem każdego właściciela magazynu jest zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i higieny pracy, a w szczególności ograniczenie występowania sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu. W magazynie trzeba przede wszystkim wyznaczyć zgodną z przepisami odległość między regałami, co zagwarantuje stworzenie profesjonalnego projektu.

Wszystkie zastosowane w magazynie regały powinny być odpowiednio wytrzymałe i stabilne, a także ustawione zgodnie z określonymi przez przepisy zasadami. Skorzystać można z ogólnodostępnych wytycznych, aby w tym zakresie nie popełnić błędu.

Odległość między regałami – jakie zasady obowiązują?

Przyjmuje się zasadę, że odległości między regałami w magazynie powinna być dostosowana do rodzaju stosowanych środków transportowych. Powinna być na tyle komfortowa, aby operator wózka widłowego mógł bezpiecznie manewrować towarem, bez ryzyka uszkodzenia konstrukcji regałowych.

Szerokość drogi transportowej dla wózka widłowego

Drogi i przejścia w magazynie muszą być dostosowane do ilości osób z nich korzystających, a także do rodzaju wykorzystywanych urządzeń transportowych. Minimalna szerokość przejścia między regałami jest określana w Polskich Normach.

Ogólnie przyjmuje się szerokość przejścia do 0,75 m między maszynami a innymi urządzeniami lub ścianami dla ruchu pieszego jednokierunkowego, a dla ruchu dwukierunkowego 1.0 m.

Dla silnikowych pojazdów transportowych poruszających się w ruchu jednostronnym, jeżeli nie ma jednocześnie ruchu pieszego i innych środków transportu, szerokość drogi na odcinku prostym można wyliczyć ze wzoru B = a + 60 cm:

  • a — szerokość środka transportowego,
  • B — szerokość drogi transportowej.

Przyjmuje się, że szerokość drogi dla wózka widłowego nie może być mniejsza niż 120 cm. W przypadku korzystania z drogi także przez użytkowników pieszych, wyliczenia należy wykonać ze wzoru B = a + 100 cm.

Przy dwukierunkowym ruchu bez użytkowników pieszych zastosowanie ma wzór B = 2a + 90 cm, a jeżeli występuje ruch pieszy B = 2a + 200 cm.

Korytarz roboczy wózka widłowego – dodatkowe zasady, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu magazynu

Obowiązującą przy projektowaniu magazynu, w tym wytyczaniu szerokości korytarzy roboczych dla wózków widłowych jest norma EN 15635. Reguluje ona kwestie bezpieczeństwa i wskazuje na praktyczne aspekty tworzenia przestrzeni magazynowej.

Wymiary korytarza roboczego zawsze należy tworzyć w oparciu o rozmiar największego dostępnego wózka widłowego, a także trzeba wziąć pod uwagę możliwy w przyszłości ciąg komunikacyjnych dla pieszych. Gdy zastosujesz się do maksymalnych wymiarów, stworzysz bezpieczny magazyn bez konieczności jego przebudowy w przyszłości.

Odległość między regałami w magazynie a bezpieczeństwo

Rozpoczynając inwestycję, jaką jest budowa magazynu, zawsze należy brać pod uwagę kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy. Projektowanie powinno uwzględniać maksymalną, a nie minimalną szerokość przejścia między regałami. Stworzysz dzięki temu magazyn bezpieczny dla towaru i pracowników. 

Pozdrawiamy

amRACK