Masz pytania? tel. 509 922 251, tel. 503 855 601 mail: kontakt@amrack.pl
Instrukcja Obsługi Regałów, Czy Warto Zapoznać Z Nią Pracowników? zdjęcie nr 1

Instrukcja obsługi regałów, czy warto zapoznać z nią pracowników?

22 lipca 2021

Właściwa eksploatacja regałów w magazynie jest kluczowa dla zachowania w nim maksymalnego bezpieczeństwa. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów i kłopotów, warto przeszkolić pracowników i poinformować ich o podstawowych zasadach obsługi regałów magazynowych. Pomogą w tym: instrukcja obsługi regałów, tablice znamionowe regałów, jak i częste szkolenia.

Zgodnie z polskim prawem, to na pracodawcy spoczywa obowiązek dbania o higienę pracy i bezpieczne miejsce pracy. Musi zadbać o właściwy stan techniczny systemów regałowych, jak i pozostałego wyposażenia.

Przyczyną prawie 60% wypadków w magazynie są nieprawidłowe zachowania pracowników, którzy nie znają zasad zarządzania i BHP. Stwarzają tym samym realne zagrożenie dla siebie, jak i innych osób. Niewłaściwa eksploatacja urządzeń może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Koniczne jest więc przeszkolenie pracowników, jak i regularne przypominanie, poprzez instrukcje obsługi, jakich zasad należy się trzymać. Trzeba również pamiętać o odpowiednim nadzorze dzięki któremu magazyn będzie funkcjonował w profesjonalny sposób.

Bezpieczny magazyn, czyli jaki?

Bezpieczeństwo w magazynie zależy od wielu czynników. Zapewnienie odpowiedniego stanu poszczególnych elementów wchodzących w jego skład jest niezbędne, jeżeli nie chcesz sprowadzić zagrożenia na swoich pracowników. Uszkodzone towary, niesprawne wózki widłowe czy uszkodzone konstrukcje regałów stanowią realne zagrożenie.

Zapewnienie maksymalnej ochrony i zminimalizowanie ryzyka na zarządzanej powierzchni jest kluczowe, jeżeli chcesz prowadzić biznes w profesjonalny sposób. Podstawą jest jednak prawidłowe przeszkolenie pracowników, którzy powinni wiedzieć, jak zachować się w miejscu pracy, co robić, a czego absolutnie nie.

Szkolenia dla pracowników magazynu

Zaangażowanie wszystkich pracowników magazynu w profesjonalną działalność i przestrzeganie zasad jest kluczowe, jeżeli chcesz prowadzić biznes z sukcesami. Wytyczenie zasad bezpieczeństwa, których trzeba się trzymać jest niezbędne. Dlatego właśnie pracowników regularnie warto wysyłać na szkolenia. Poznają tam środki profilaktyczne, podstawowe zasady zachowania w magazynie, a także będą w stanie we właściwy sposób odczytać każdą instrukcję obsługi regału.

Każdy pracownik musi wiedzieć, jakie obciążenie może przenieść dany regał, powinien przestrzegać europejskich norm dotyczących bezpieczeństwa oraz wiedzieć, w jaki sposób użytkować instrukcję. Większość wypadków w magazynie jest związanych z nieodpowiedzialnym zachowaniem pracowników.

Wystarczy, że przygotujesz pracowników pod względem właściwego zachowania w magazynie, poinstruujesz o konieczności obserwowania zmian, jakie w nich zachodzą, a zarządzana przestrzeń będzie działała bez większych problemów.

Ważne jest, aby wszyscy pracownicy magazynu zostali właściwie przeszkoleni. Zarówno z punktu widzenia rozwoju zasobów ludzkich, jak i ekonomicznych kwestii, szkolenie pracowników przynosi bardzo dobre rezultaty.

Pozdrawiamy

amRACK