
Fronty przeładunkowe – co musisz wiedzieć?
Załadunek i rozładunek to podstawowe procesy realizowane w każdym magazynie. Warto zdecydować się na zastosowanie frontów przeładunkowych, w celu usprawnienia podejmowanych działań.
Front przeładunkowy – definicja
Front przeładunkowy stanowi część budynku magazynowego, w którym realizowane są zadania związane z załadunkiem i rozładunkiem towarów z zewnętrznych środków transportu przy użyciu środków transportu wewnętrznego lub innych pojazdów.
Wykorzystanie frontów przeładunkowych usprawnia przepływ towarów w zakresie ich dostawy, przyjmowania, jak i wydawania.
Rodzaje frontów przeładunkowych
Każdy z frontów przeładunkowych ma do spełnienia te same funkcje, czyli zagwarantowanie bezpiecznego miejsca przeładunkowego dla towarów. Różnią się natomiast budową.
Front przeładunkowy rampowy
Stanowisko przeładunkowe znajduje się przy rampie magazynowej. Stosowane jest tu trwałe podnoszenie powierzchni drogi dojazdowej w celu wyrównania poziomu pomiędzy posadzką budynku a płaszczyzną platformy transportowej. Front rampowy zapewnia sprawny ruch pojazdów transportu wewnętrznego, a załadunek i wyładunek towarów odbywają się bez większych trudności.
Zastosować można kilka typów ramp magazynowych:
- rampy boczne – obsługują środki transportowe podjeżdżające równolegle do granicy rampy;
- rampy czołowe – obsługują platformy ustawione prostopadle tyłem do krawędzi rampy;
- rampy boczno-czołowe – umożliwiają załadunek i wyładunek zarówno z boku, jak i z tyłu platformy transportowej.
Front przeładunkowy bezrampowy
Miejsce przeładunkowe znajduje się w sąsiedztwie bramy obiektu magazynowego. Poziom posadzki magazynu jest równy poziomowi drogi dojazdowej.
Fronty przeładunkowe a wymagania BHP
Zastosowanie frontów przeładunkowych ma uzasadnienie, w celu bezkolizyjnego załadunku i wyładunku towarów, przy użyciu środków transportu wewnętrznego. Im efektywniej przebiega cały proces, tym inne operacje logistyczne w magazynie mogą być realizowane szybciej. Żeby osiągnąć realne korzyści z frontów przeładunkowych, niezwykle ważne jest stworzenie bezpiecznego środowiska pracy. W tym celu należy przestrzegać obowiązujących zasad BHP.
Bezpieczeństwo i higiena pracy w kontekście frontów przeładunkowych obejmuje następujące postępowanie:
- zastosowanie odpowiednich typów i wymiarów pojazdów do obsługi ładunków;
- zastosowanie odpowiednich wymiarów powierzchni i wysokości frontów przeładunkowych;
- przewidzenie intensywności działań przeładunkowych;
- stworzenie wytrzymałej nawierzchni;
- dopasowanie warunków przechowywania do rodzaju obsługiwanych ładunków;
- instalacja urządzeń pomocniczych.
Podczas prac związanych z przemieszczaniem ładunków, niezwykle ważne jest utrzymanie w bardzo dobrym stanie urządzeń technicznych. Niezbędne jest planowanie i przeprowadzanie prac konserwacyjnych, a także wykonywanie bieżących napraw.
Pracowników należy regularnie wysyłać na szkolenia BHP, w celu zagwarantowania im odpowiedniej wiedzy potrzebnej do pracy przy frontach przeładunkowych. Wytyczne i standardy pozwalają na bezpieczną obsługę załadunku i wyładunku towarów. Przeszkolenie zapobiega wypadkom i urazom, można uniknąć wielu problemów zdrowotnych, a także uszkodzenia ładunków.
Fronty przeładunkowe – charakterystyka automatyzacji
Warto pomyśleć o automatyzacji frontów przeładunkowych, szczególnie jeżeli operacje rozładunku i wyładunku odbywają się bardzo często, z dużą intensywnością. Zdecydowanie wpłynie to również na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i wydajności realizowanych działań.
Automatyzacji mogą podlegać naczepy samochodów ciężarowych. Załadunek i rozładunek towarów odbywa się dzięki temu w znacznie krótszym czasie. Warto dodatkowo zastosować przenośniki rolkowe, które wspierają prace związane z obsługą towarów wielkogabarytowych.
Fronty przeładunkowe – podsumowanie
Zastosowanie frontów przeładunkowych jest uzasadnione w wielu magazynach. Operacje rozładunku i załadunku towarów odbywają się dzięki nim w sposób sprawny, bezpieczny i efektywny. Dostępne rodzaje frontów przeładunkowych dają możliwość wykorzystania w niemal każdym obiekcie magazynowym.
Pozdrawiamy
